Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w afganistanie
28.10.2010 12:52

Rosja chce śledztwa w sprawie WikiLeaks

Rosjanie chcą, by Amerykanie wytłumaczyli, dlaczego przymykali oczy na zbrodnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Staff Sgt. Michael L. Casteel/CC/U.S. Army)

Ministerstwo spraw zagranicznychspraw zagranicznych Rosji zaapelowało do USA o przeprowadzenie _ drobiazgowego _ śledztwa w sprawie ujawnionych przez portal internetowy WikiLeaks dokumentów o zbrodniach popełnionych w Iraku, na które Amerykanie mieli przymykać oczy.

_ Konieczne są szczegółowe badania dotyczące pojawienia się świadectw o śmierci niewinnych cywilów, o torturach i złym traktowaniu więźniów - faktów, których według mediów amerykańskie dowództwo wojskowe było świadome _ - czytamy w komunikacie MSZ Rosji.

_ Władze Stanów Zjednoczonych mają obowiązek przeprowadzenia drobiazgowego, niezależnego i transparentnego śledztwa w kwestii wszystkich informacji zawartych w mediach _ - napisano.

Portal internetowy WikiLeaks opublikował w ubiegłym tygodniu około 400 tysięcy tajnych dokumentów armii USA z lat 2004-2009 dotyczących wojny w Iraku. Znajdują się w nich opisy okrutnych tortur, jakim władze Iraku poddawały irackich więźniów. Czasem dochodziło nawet do egzekucji zatrzymanych.

Według założyciela portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, ujawniono także _ ponad 300 przypadków tortur popełnionych przez siły koalicji _. Opublikowane dokumenty sugerują, że opisany proceder odbywał się za wiedzą amerykańskich sił w Iraku, które opatrywały związane z nim raporty notą: _ bez dalszego dochodzenia _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t113668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pentagon;szykuje;sie;na;nowe;publikacje;wikileaks,141,0,694413.html) Pentagon szykuje się na nowe publikacje WikiLeaks Armia amerykańska zebrała 120-osobowy zespół, by odeprzeć atak.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t94040.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wstrzasajacy;film;zolnierze;usa;strzelaja;do;cywilow,96,0,606304.html) Wstrząsający film: żołnierze USA strzelają do cywilów Nagranie pochodzi z jednej z kamer umieszczonych w śmigłowcu.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wikileaks, rosja, usa, śledztwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz