Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja i Chiny przeciw zbrojeniom w kosmosie

0
Podziel się:

Propozycję przedstawiono na forum ONZ-owskiej Konferencji Rozbrojeniowej.

Rosja i Chiny przeciw zbrojeniom w kosmosie
(EPA/PAP)

Rosja i Chiny przedstawiły w Genewie na forum ONZ-owskiej Konferencji Rozbrojeniowej projekt układu o zakazie zbrojeń w kosmosie.

Propozycja została przedstawiona w imieniu obu państw przez szefa dyplomacji rosyjskiej Siergieja Ławrowa.Rosyjski minister ostrzegł, prezentując projekt, iż jeśli społeczność międzynarodowa nie podejmie pilnie decyzji w sprawie ograniczenia zbrojeń w kosmosie, _ zagrożone zostanie światowe bezpieczeństwo _.

Jak odnotowała agencja AP, rosyjsko-chińska propozycja stanowi bezpośrednie wyzwanie, rzucone Stanom Zjednoczonym, które już wcześniej oceniły takie inicjatywy jako dyplomatyczny spisek Rosji i Chin w celu uzyskania przewagi militarnej. W tym kontekście AP odnotowuje słowa Ławrowa, iż rozmieszczanie broni w kosmosie _ przez jeden kraj _ może doprowadzić do _ nowej spirali zbrojeń zarówno w kosmosie jak i na ziemi _ . Chiny i Rosja - pisze agencja - utrzymują, że działania Waszyngtonu na rzecz rozwijania systemów obrony przeciwrakietowej wywoła nowy wyścig zbrojeń.

Rosyjską propozycję ws. ograniczenia zbrojeń w kosmosie zapowiedział w niedzielę w Monachium na międzynarodowej konferencji ws. bezpieczeństwa pierwszy wicepremier Rosji Siergiej Iwanow. Rosja - zakomunikował w Monachium Iwanow - w najbliższym czasie przedstawi na międzynarodowym forum projekt porozumienia w sprawie zakazu militaryzacji kosmosu.

Konferencja Rozbrojeniowa (KR) z siedzibą w Genewie działa od 1979 r. jako jedyne wielostronne forum negocjacji rozbrojeniowych. W skład forum wchodzi ponad 60 krajów, w tym Polska. Konferencja podejmuje decyzje na zasadzie konsensu.

ZOBACZ TAKŻE:

kosmos
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)