Notowania

raport mak
20.01.2011 11:59

Rosja: Polska złamała niepisaną zasadę

Dziennik Izwiestija wytyka Polsce pośpiech, który może mieć tragiczne konsekwencje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Dziennik _ Izwiestija _ wytknął dziś Polsce, iż _ złamała niepisaną zasadę, która obowiązuje w światowej społeczności lotniczej i która stanowi, że przy badaniu katastrof nie upublicznia się przedwcześnie informacji o kontrolerach lotów _.

Rosyjska gazeta stawia ten zarzut, komentując opublikowanie przez stronę polską fragmentów zapisów rozmów z wieży kontrolnej lotniska w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 roku, gdy rozbił się tam polski Tu-154M.

_ - Wszyscy pamiętają tragedię z pracownikiem szwajcarskiej kompanii lotniczej Skyguide, zamordowanym przez obywatela Rosji Witalija Kałojewa, który stracił rodzinę w katastrofie lotniczej nad Jeziorem Bodeńskim _ - piszą _ Izwiestija _, zaznaczając, że _ tak w Warszawie, jak i Moskwie nie zakończyły się jeszcze śledztwa po linii prokuratur generalnych _.

Dziennik podkreśla, że _ Międzypaństwowy Komitet Śledczy (MAK), aby uciąć wszelkie spekulacje, zmuszony był zdjąć z tych dokumentów gryf "Nie do publikacji" i za zgodą organów śledczych umieścić je na swojej stronie internetowej _.

_ Izwiestija _ zaznaczają, że MAK upublicznił stenogram rozmów z wieży w odpowiedzi na konferencję prasową szefa MSW Polski Jerzego Millera. _ Warszawa podjęła próbę przerzucenia na rosyjskich kontrolerów części odpowiedzialności za katastrofę. Jakoby popełnili wiele błędów, w porę nie poinformowali załogi o zejściu z kursu i byli pod presją _ - wyjaśniają.

Gazeta zwraca uwagę, że _ Polacy przytoczyli tylko pojedyncze repliki Rosjan _. _ W Moskwie oświadczono, iż wyrwane z kontekstu frazy jedynie wypaczają ogólny obraz _ - pisze. W ocenie _ Izwiestii _, _ zapisy, o których tak wiele mówiono w Polsce, potwierdziły wersję MAK _.

Dziennik zauważa, że w dokumentach opublikowanych przez MAK nie ma żadnej sensacji. _ Stenogram potwierdza, że kierownik lotów w porę ostrzegł załogę, iż na lotnisku Siewiernyj nie ma warunków do przyjęcia samolotu _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/chocholowski;wnioski;po;raporcie;mak;-;bezpieczniej;lataja;turysci;niz;vip-y,2,0,753154.html) Chochołowski: Wnioski po raporcie MAK - bezpieczniej latają turyści niż VIP-y Każda ze stron działa pod presją swojej "osoby postronnej".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t111281.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;raport;zepsuje;stosunki;polsko-rosyjskie,240,0,752624.html) USA: Raport zepsuje stosunki polsko-rosyjskie Amerykańska prasa: raport to psychoanaliza, jego wnioski zepsują chwilowe ocieplenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t95333.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;to;koniec;zblizenia;polski;i;rosji,220,0,756956.html) Niemcy: To koniec zbliżenia Polski i Rosji _ Polacy znów chcieli przebić głową mur, w tym wypadku ścianę mgły. Zaś Rosjanie tuszują błędy _.
Tagi: raport mak, polska, rosja, izwiestia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz