Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja sprzedaje broń do Syrii, więc nie chce kontroli

0
Podziel się:

Rosja nie wyrazi zgody na kontrolowanie - na mocy sankcji UE - jednostek pływających pod rosyjską banderą.

Rosja sprzedaje broń do Syrii, więc nie chce kontroli
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)
bEEsnoPp

Rosja nie wyrazi zgody na kontrolowanie - na mocy sankcji UE - jednostek pływających pod rosyjską banderą - poinformował rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz. UE zaostrzyła na początku tygodnia sankcje wobec Syrii, w tym kontrolę embarga na broń.

_ - Nie mamy zamiaru brać żadnego udziału w przedsięwzięciach związanych z realizacją decyzji UE skierowanych przeciw Syrii, w szczególności nie będziemy udzielać zgody na kontrolę statków pod rosyjską banderą, ani na stosowanie wobec nich żadnych innych ograniczeń _ - podkreślił Łukaszewicz.

W poniedziałek unijni ministrowie rozszerzyli sankcje wobec przedstawicieli Syrii wspierających rządy Asada. UE wzmocniła też kontrolę embarga na broń dla Syrii, zobowiązując państwa _ 27 _ do kontrolowania ładunków morskich i powietrznych zmierzających do Syrii z krajów trzecich, jeśli podejrzewają, że mogą zawierać broń.

bEEsnoPr

Rosja jest ostro krytykowana przez Zachód za dostawy broni do Syrii, gdzie od marca roku 2011 trwa rewolta przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oświadczył, że nowe sankcje unijne wobec Syrii przyniosą efekt odwrotny do zamierzonego. W oświadczeniu MSZ napisano, że przyjęte przez UE środki są sprzeczne z literą i duchem planu pokojowego wynegocjowanego przez międzynarodowego mediatora Kofiego Annana. Podkreślono, że posunięcia UE można uznać za wprowadzenie morskiej i powietrznej blokady Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Asad może robić swoje. Ma potężnego obrońcę Rosja zapowiedziała, że - wbrew apelom Stanów Zjednoczonych - nadal będzie sprzedawać broń Damaszkowi.
Wpisali 20 osób na czarną listę. Będą kontrole - _ Musimy dalej wywierać nacisk na Syrię _ - uważa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Rosjanie wieźli broń do Syrii. Co na to minister? _ - Nie naruszamy niczego i będziemy nadal wypełniać nasze zobowiązania ustanowione przez Radę Bezpieczeństwa ONZ _- powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych.
bEEsnoPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)