Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
29.03.2012 09:18

Rosja: Zatrzymali policjantów podejrzanych o zabójstwo

Ciało 31-letniego mężczyzny znaleziono w 2011 r. na komisariacie w Nowokuźniecku. Wówczas nie udało się wyjaśnić okoliczności śmierci ofiary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime)

W obwodzie kemerowskim na południu Rosji zatrzymano czterech policjantów z Nowokuźniecka, którym śledczy zarzucają, że podczas próby zdobycia informacji torturowali świadka, a następnie go zabili - podały w czwartek władze.

Policjantów zatrzymano pod zarzutem nadużycia władzy, stosowania przemocy i zabójstwa - powiedziała rzeczniczka Komitetu Śledczego z Kemerowa Nadieżda Ananiewa.

Ciało 31-letniego mężczyzny znaleziono 16 września 2011 r. na komisariacie w Nowokuźniecku. Wówczas nie udało się wyjaśnić okoliczności śmierci ofiary.

Funkcjonariusze z tego komisariatu twierdzili, że mężczyzna został wezwany jako świadek i popełnił samobójstwo, gdy zostawiono go samego.

_ - Sekcja zwłok wykazała, że śmierć nastąpiła przez uduszenie. Śledczy zidentyfikowali funkcjonariuszy zamieszanych w tę zbrodnię _ - powiedziała Ananiewa.

Według śledczych policjanci założyli 31-latkowi maskę przeciwgazową, a następnie go pobili.

Policja w Rosji jest często oskarżana o torturowanie podejrzanych. Organizacje pozarządowe wskazują, że jest to rozpowszechniona praktyka, a jej celem jest spełnienie przez policjantów norm wykrywalności przestępstw. Za ich osiągnięcie otrzymują awanse i premie.

Jednak władze utrzymywały dotąd, że przypadki znęcania się nad podejrzanymi są odosobnione, a według ofiar Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej chronił policjantów albo odmawiał wszczęcia dochodzenia.

Jednak we wtorek Komitet ten nakazał krajowe dochodzenie w sprawie praktyk policji. Decyzja nastąpiła po ujawnieniu kolejnych przypadków znęcania się policjantów nad podejrzanymi, by wymusić przyznanie się do niepopełnionych przestępstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabójca Anny Politkowskiej zatrzymany? Rustam Machmudow, którego Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej uważa za zabójcę dziennikarki "Nowej Gaziety" jest w rękach policji.
Rosyjski prokurator zatrzymany w Polsce Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej potwierdził agencji ITAR-TASS, że w Polsce zatrzymano poszukiwanego przez Interpol byłego pierwszego zastępcę prokuratora obwodu moskiewskiego Aleksandra Ignatienkę.
Rosyjscy szpiedzy wpadli na gorącym uczynku W momencie akcji komandosów jeden z nich odsłuchiwał zaszyfrowany meldunek radiowy.
Tagi: rosja, federacja rosyjska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz