Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjska prokuratura rozważa zamknięcie wystawy

0
Podziel się:

Zatytułowana The End of Fun (Koniec Frajdy) wystawa Jake'a i Dinosa Chapmanów w petersburskim Ermitażu może zostać zamknięta jako obraźliwa dla uczuć chrześcijan i propagująca faszystowskie symbole

Rosyjska prokuratura rozważa zamknięcie wystawy
(Mikdam/Dreamstime)

Zatytułowana _ The End of Fun _ (Koniec Frajdy) wystawa Jake'a i Dinosa Chapmanów w petersburskim Ermitażu może zostać zamknięta jako obraźliwa dla uczuć chrześcijan i propagująca faszystowskie symbole - informuje dziennik _ Daily Telegraph _ w swym wydaniu interenetowym.

Dyrektor galerii Michaił Piotrowski poinformował o wszczęciu prokuratorskiego dochodzenia w celu ustalenia, czy ekspozycja nie uwłacza ludzkiej godności, podżega do nienawiści z powodów rasowych, etnicznych lub religijnych oraz czy nie wychwala faszyzmu.

Piotrowski osobiście nie widzi w wystawie niczego bluźnierczego i oburza się, że galerii usiłuje się dyktować, co jest, a co nie jest sztuką. Według niego ktoś ma interes w tym, żeby w związku z wystawą podsycać społeczne oburzenie.

Rosyjscy prokuratorzy dokonali w piątek wizji lokalnej. Według Mariny Nikołajewej, zastępcy prokuratora Sankt Petersburga, od otwarcia wystawy w październiku do prokuratury wpłynęło 117 skarg.

Centralnym obiektem ekspozycji jest trójwymiarowy kolaż umieszczony w dziewięciu gablotach, które ustawiono w taki sposób, że z góry wyglądają jak swastyka. W środku wymodelowane postacie nieustannie się zabijają na tle fantazyjnego, piekielnego krajobrazu.

Bracia Chapman wystawili też clowna, którym reklamuje się McDonald's (tzw. Ronald McDonald) przybitego do krzyża oraz krzyż z ukrzyżowanym na nim pluszowym misiem.

_ Jeśli ekspozycja zostanie uznana za złamanie ustawy zakazującej propagowania nienawiści, to może zostać zamknięta z mocy prawa _ - podkreśla _ Daily Telegraph _.

Bracia Jake i Dinos Chapmanowie budują swój przekaz posługując się wątkami przemocy i wulgarności. W sierpniu br. kontrowersje wzbudziła ich wystawa w Blackpool, na której jednym z eksponatów było popiersie Adolfa Hitlera w mundurze, z tunelikiem u podstawy, przez który trzeba było przeturlać piłeczkę służącą do gry w minigolfa.

Żydowska organizacja Board of Jewish Deputies uznała wówczas, że cały pomysł jest w złym guście i nie ma żadnej artystycznej wartości.

Czytaj więcej w Money.pl
Andy Warhol i 60 serigrafii zmowu w Polsce Sześćdziesiąt prac mistrza pop-artu Andyego Warhola będzie można od 11 grudnia oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Miesiąc Fotografii w Paryżu. Prawdziwe święto sztuki To niepowtarzalna okazja do obcowania z pracami największych artystów w dziejach fotografii.
Marlene Dumas. "Miłość nie ma z tym nic wspólnego" Wystawa Marlene Dumas jest pierwszą prezentacją tej wybitnej artystki w Polsce. Nie jest to wyczerpująca retrospektywa, lecz pokaz kilku wątków z jej bogatego dorobku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)