Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie pociski Jachont zostały dostarczone Syrii?

0
Podziel się:

Przedstawiciel USA powiedział dzisiaj, że rosyjskie pociski przeciwokrętowe Jachont zostały przekazane Syrii, mimo apeli USA, by Rosja przestała zaopatrywać Damaszek w broń.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow (ec.europa.eu)

Przedstawiciel USA powiedział dzisiaj, że rosyjskie pociski przeciwokrętowe Jachont zostały przekazane Syrii, mimo apeli USA, by Rosja przestała zaopatrywać Damaszek w broń. Rosyjskie MSZ zapewniło dzisiaj, że kraj ten nie dostarcza Syrii zakazanej broni.

Zdaniem przedstawiciela USA, który wypowiadał się anonimowo, pociski Jachont zostały przekazane Syrii niedawno. Informację o tym, że Rosja dostarcza to unowocześnione uzbrojenie, podał wcześniej _ New York Times _.

Inny urzędnik amerykański, na którego powołuje się Reuters, powiedział, że kilkanaście rosyjskich okrętów wojennych patroluje wody w pobliżu bazy rosyjskiej w syryjskim porcie Tartus. Przyznał on, że może chodzić o działania niekoniecznie związane z samą Syrią, jak sprawdzanie możliwości militarnych rosyjskiej marynarki.

Wcześniej w piątek na spotkaniu w Soczi szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapewnił sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, że Rosja nie dostarcza Syrii zakazanej broni. Komentując informację _ New York Timesa _ o pociskach Jachont, Ławrow powiedział, że Moskwa nie ukrywa informacji o dostarczaniu broni zgodnie z podpisanymi kontraktami. Dodał, że dostawy te nie naruszają międzynarodowych porozumień i zawierają przede wszystkim broń obronną, systemy obrony przeciwlotniczej.

Obydwaj politycy zgodzili się, że proponowana międzynarodowa konferencja pokojowa w sprawie zakończenia konfliktu w Syrii powinna odbyć się jak najszybciej, choć jej daty jeszcze nie ustalono. Oczekuje się, że odbędzie się ona na początku czerwca i uczestniczyć w niej będą przedstawiciele rządu Baszara el-Asada i syryjskiej opozycji.

_ Im szybciej, tym lepiej _ - skomentował Ban na wspólnej konferencji prasowej z Ławrowem, odnosząc się do terminu konferencji. Strona rosyjska potwierdziła jednocześnie konieczność zaproszenia na konferencję przedstawicieli Iranu, który podobnie jak Rosja jest wiernym sojusznikiem prezydenta Asada. Koncepcja ta może spotkać się z nieprzychylną reakcją Zachodu.

Sekretarz generalny ONZ zaapelował też do władz w Damaszku, aby przyjęły komisję śledczą ONZ, która zbadałaby kwestię użycia w trwającym tam konflikcie broni chemicznej.

Przed miesiącem Damaszek odrzucił propozycję zbadania przez misję ONZ doniesień o użyciu broni chemicznej w prowincji Aleppo. Motywował odmowę tym, że działania misji według propozycji Ban Ki Muna objęłyby całą Syrię. Władze syryjskie same zwróciły się 20 marca do ONZ o przeprowadzenie śledztwa, ale nie godziły się na tak szeroki terytorialny zasięg działania misji.

Czytaj więcej w Money.pl
65 milionów euro dla Syrii. Od Europy Komisja Europejska przekaże 65 milionów euro dla ogarniętej wojną domową Syrii. To kolejne wsparcie Brukseli.
Coraz więcej ofiar zamachu. 43 osoby nie żyją Rząd w Turcji sugeruje, że za zamachem mogli stać Kurdowie.
Co powie Rosjanom, żeby nie słali broni? Izraelski premier Benjamin Netanjahu uda się w przyszłym tygodniu do Rosji na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)