Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch Narodowy wzywa do zamachu stanu

0
Podziel się:

Nie można lekceważyć szalonych deklaracji narodowców. To mogłoby okazać się niebezpieczne - deklarują politycy, nawet ci z PiS-u.

Ruch Narodowy wzywa do zamachu stanu
(Witold Rozbicki/Reporter)

Politycy dostrzegają zagrożenia płynące z deklaracji Ruchu Narodowego, który podczas wczorajszego kongresu zadeklarował _ obalenie okrągłego stołu _ i _ walkę z lewactwem _.

Minister w Kancelarii Prezydenta Tomasz Nałęcz, w efekcie sobotniego kongresu narodowców zmienił swoje poglądy na ten temat. Wyjaśnił, że wcześniej był przekonany, iż mamy do czynienia z bardzo radykalnym ruchem, ale marginalnym.

_ - Nie jestem zwolennikiem PiS, ale uważałem, że w tej sprawie PiS odgrywa dobrą rolę, w o wiele bardziej cywilizowany sposób zagospodarowuje nastroje środowiska, które - gdyby PiS-u nie było - mogłyby ulec tego rodzaju demagogicznym poglądom _ - powiedział.

Nałęcz wyjaśnił, że zaczął się jednak zastanawiać, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński nie jest obsadzany w roli Hindenburga - prezydenta Rzeszy, który, mimo że przez lata rozdawał karty na niemieckiej prawicy, nie zdołał zatrzymać marszu Hitlera do władzy.

_ - Od wczoraj jestem zwolennikiem głośnego przestrzegania przed zagrożeniem, które płynie ze strony radykalnych narodowców. Jak oglądam tego rodzaju spotkania, to mi żywcem stają przed oczami sceny z lat 30. XX w., kiedy też był ONR, Młodzież Wszechpolska, kiedy zapowiadano taką właśnie uporządkowaną Polskę _ - mówił Nałęcz.

Zdaniem ministra przerażające jest to, że wraca się do lat 30., zapominając o tym, co stało się w końcu tej dekady i w latach 40. XX w. Jego zdaniem sceny z kongresu Ruchu Narodowego powinny być przestrogą, znakiem ostrzegawczym zwłaszcza dla polskiej prawicy, głównie dla PiS. _ - Niepokojący jest ton takiego bagatelizowania, niepokojące jest to, że mogą być posłami PiS-u tacy ludzie, jak pani poseł Pawłowicz _ - ocenił Nałęcz.

Także według europosła Jacka Protasiewicza (PO) deklaracji RN nie można lekceważyć, zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego. Zdaniem Protasiewicza sprzyja on bowiem wzrostowi znaczenia ruchów radykalnych, narodowych, antyeuropejskich.

_ - Polscy narodowcy mają silne podglebie dla swoich ideologii uformowane przez liderów PiS. Pozwalają oni na takie poglądy, jakie ma prof. Pawłowicz, na oskarżanie rządzących - bez znaczenia, czy z PO, czy skądkolwiek - że Polska jest rosyjskim kondominium _ - uważa polityk.

Zarzucił PiS, że bierze w obronę radykalne ruchy kibicowskie. Według Protasiewicza hasła RN współgrają z tym, na co przyzwolenie daje PiS i z atmosferą, którą PiS kreuje. _ - To wszystko składa się na silny fundament dla powstającego w Polsce radykalnego ruchu narodowego. Ja bym go nie lekceważył _ - przestrzegł Protasiewicz.

Zupełnie inne obawy związane z Ruchem Narodowym na Adam Hofman z PiS. Pytany, czy deklaracje narodowców można bagatelizować, przestrzegł przed głosowaniem na to ugrupowanie, bowiem - jego zdaniem - głosy te będą zmarnowane.

_ - To jest kolejna inicjatywa, która może spowodować, że SLD, czyli formacja, która dziś odwołuje się do postkomunistycznych zachowań, broni morderców Przemyka, czy organizuje fetę dla generała Jaruzelskiego wróci do władzy _ - uważa poseł.

Według Hofmana premier Donald Tusk przygotowuje koalicję PO-SLD-PSL, a każdy procent głosów zmarnowanych - oddanych na ugrupowania, które nie wejdą do Sejmu, jak Ruch Narodowy, czy Solidarna Polska - może spowodować, że plan ten się powiedzie. _ Marnowanie głosów na tego typu inicjatywy, to jest powrót Millera dla władzy, a to jest dla Polski szkodliwe _ - ocenił Hofman.

Jego zdaniem Ruch Narodowy nie ma szans na zbliżenie się do władzy. _ To będzie partia jednoprocentowa, czy dwuprocentowa, ale nawet tych dwóch procent szkoda _ - zaznaczył.

Podczas sobotniego kongresu w Warszawie liderzy Ruchu Narodowego zapowiedzieli, że jesienią zapadnie decyzja, czy RN weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, samorządowych, parlamentarnych.

Według przywódców Ruchu, jego celem jest _ obalenie republiki okrągłego stołu _ i _ wojna z lewactwem _. Deklarowano też pogardę dla polityków i walkę o prawdę historyczną i _ jednoznaczny stosunek do komunizmu _. Ruch nie godzi się z ideologią multikulturalizmu, a także na osiedlanie się w Polsce muzułmańskich imigrantów - Polska powinna pozostać krajem słowiańskim i chrześcijańskim. Zapowiedziano też wypowiedzenie unijnego Traktatu Lizbońskiego oraz usunięcie z gmachów publicznych unijnych flag.

Jednym z postulatów Ruchu jest zmiana systemu politycznego w Polsce na prezydencki, albo kanclerski tak, aby zakończyć _ nieustanne wojny między kancelariami prezydenta i premiera _.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji prawicowych, wchodzących w skład Ruchu Narodowego lub z nim współpracujących, m.in. Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego, Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Unii Polityki Realnej, Ruchu Wolności oraz organizacji lokalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ruch Narodowy rozważa start w wyborach - _ Gardzimy wami, politykami z łaski obcych, bogaczami z przekrętów, pustymi celebrytami _ - mówi Robert Winnicki, członek ugrupowania.
Zjednoczona prawica? Na razie to niemożliwe _ - W polityce trzeba chodzić po ziemi, a nie bujać w obłokach. Zejdźmy na ziemię, pracujmy i wygrajmy w końcu wybory _ - mówi Zbigniew Ziobro.
Prawda o prawicowych aktywistkach Śmieją się, gdy słyszą, że straszne z nich konserwatystki. - _ Nasze przekonania, to nasza siła _ - kwitują działaczki skrajnej prawicy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)