Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rumunia
06.07.2012 21:52

Rumunia: Parlament chce odsunięcia od władzy prezydenta

Procedurę wszczęcia impeachmentu postanowił wszcząć parlament. O losie głowy państwa zadecyduje społeczeństwo w referendum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Posłowie i senatorowie opowiedzieli się za wszczęciem procedury impeachmentu wobec prezydenta Traiana Basescu (na zdjęciu). Szef państwa został zawieszony w obowiązkach na 30 dni. W tym czasie przeprowadzone zostanie referendum w tej sprawie.

Agencja AFP jako datę referendum podaje 29 lipca. Agencja EFE pisze, że głosowanie może zostać zorganizowane 15 lub 22 lipca. Do czasu referendum obowiązki szefa państwa będzie sprawował przewodniczący Senatu Crin Antonescu.

Polityk ten, należący do rządzącej centrolewicowej koalicji pod nazwą Unia Społeczno-Liberalna (USL), zajmuje stanowisko szefa Senatu zaledwie od wtorku. Tego dnia odwołano poprzedniego przewodniczącego Vasile Blagę, który jest członkiem ugrupowania bliskiego prezydentowi Basescu.

Za zawieszeniem prezydenta w obowiązkach na miesiąc opowiedziało się dziś wieczorem 256 senatorów i deputowanych spośród 432. USL, która do władzy doszła w maju, oskarża Basescu o _ poważne naruszenie konstytucji _. Twierdzi, że przypisywał sobie uprawnienia zarezerwowane dla premiera oraz popierał środki oszczędnościowe, które doprowadziły do _ zubożenia ludności _.

_ - Wydawał pan rozkazy wszystkim instytucjom, parlamentowi, rządowi, Trybunałowi Konstytucyjnemu, wymiarowi sprawiedliwości, służbom wywiadu _ - powiedział Antonescu.

Basescu, który u władzy jest od 2004 roku, odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że USL dąży do _ podporządkowania sobie instytucji państwowych, głównie wymiaru sprawiedliwości _. W piątek Trybunał Konstytucyjny przyznał, że Basescu naruszył część swych uprawnień, ale nie złamał konstytucji.

Według Trybunału prezydent nie wykonywał _ w maksymalnym stopniu swej funkcji mediatora między władzą a społeczeństwem _ i _ próbował zredukować rolę i kompetencje premiera _. Sędziowie nie odpowiedzieli, czy z tego powodu Basescu zasługuje, czy też nie, na impeachment.

Według rumuńskiej konstytucji prezydent może zostać zawieszony w obowiązkach przez parlament, jeśli _ dopuści się poważnego naruszenia konstytucji _. Basescu został już raz zawieszony w obowiązkach przez partie wchodzące w skład koalicji w maju 2007 roku, pięć miesięcy po wejściu Rumunii do Unii Europejskiej. Po referendum został on jednak przywrócony.

Od tego czasu jego notowania spadły, m.in. z powodu wprowadzenia w kraju w 2010 roku programu drakońskich oszczędności, w porozumieniu z UE i MFW.

Czytaj więcej o wydarzeniach w Rumunii
W europejskim kraju chcą obalić prezydenta Traian Basescu obecny na nadzwyczajnej sesji parlamentu powtórzył, że USL dąży do _ podporządkowania sobie instytucji państwowych, głównie wymiaru sprawiedliwości. _
Dymisje w parlamencie. "To zamach stanu" Deputowani i senatorowie z rządzącej Partii Socjaldemokratycznej odwołali wczoraj przewodniczącą izby niższej oraz przewodniczącego Senatu.
Były premier skazany na dwa lata więzienia Adrian Nastase to najwyższy rangą polityk rumuński przebywający w więzieniu od upadku komunizmu w tym kraju w 1989 r.
Tagi: rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz