Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rumunia
18.09.2012 17:08

Rumunia w Schengen. Bruksela się nie zgadza

Rozmowy na temat przystąpienia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen odłożono, ale sprawa nie dojrzała jeszcze do podjęcia decyzji i nie zapadnie ona przed przyszłym rokiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksander Dragnes/CC/Flickr)

Wątpliwości co do woli przestrzegania przez rumuński rząd zasad państwa prawa sprawiły, że prezydencja unijna anulowała spotkanie poświęcone wejściu tego kraju do strefy Schengen - przyznały w Brukseli źródła dyplomatyczne UE.

_ - Wejście Rumunii i Bułgarii do przestrzeni Schengen było jedynym punktem porządku obrad wyznaczonego na środę w Brukseli spotkania ministrów spraw wewnętrznych, lecz trzy państwa - Niemcy, Holandia i Belgia - poinformowały, że są przeciwne temu członkostwu z racji sytuacji politycznej w Rumunii _ - powiedział jeden z dyplomatów, a drugi dodał, że w tej sytuacji nie było sensu zwoływania posiedzenia ministrów, którzy mieli się spotkać też następnego dnia.

Cypryjska prezydencja, jak pisze AFP, odwołała w ubiegłym tygodniu te spotkania, lecz nie powiadomiła o tym mediów. Rozmowy na temat przystąpienia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen odłożono do następnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych, które ma się odbyć w październiku, lecz, jak powiedział pragnący zachować anonimowość dyplomata, sprawa nie dojrzała jeszcze do podjęcia decyzji i nie zapadnie ona przed przyszłym rokiem.

Referendum w sprawie odwołania prezydenta było punktem kulminacyjnym w tegorocznym głębokim konflikcie między ośrodkami władzy w Rumunii. Ostatecznie Trybunał Konstytucyjny unieważnił referendum. Komisja Europejska zaapelowała do rumuńskich polityków, by podporządkowali się decyzji trybunału.

KE zaznaczyła, że _ w dalszym ciągu będzie bardzo bacznie obserwować rozwój sytuacji _. Zapowiedziała też, że przed końcem roku przyjmie w tej sprawie raport w ramach unijnego mechanizmu współpracy i weryfikacji (CVM). W przeszłości krytyczne raporty CVM były wykorzystywane jako argumenty przeciw szybkiemu wejściu Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen.

Agencja AFP pisze, że Bułgaria, której wejście do Schengen jest sprzężone z członkostwem Rumunii, stała się ofiarą krytyki pod adresem Rumunii.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie wpuszczą ich do Schengen? Przez raport Bukareszt i Sofia napotykają na drodze do dołączenia do Schengen sprzeciw Holandii.
Dwa kraje bliżej Schengen. Wycofają weto? Holandia wycofa weto wobec rozszerzenia strefy, jeśli kolejne dwa raporty Komisji Europejskiej w zakresie sądownictwa i spraw wewnętrznych będą pozytywne.
Nie chcą ich w Schengen. Sami są sobie winni? Holandia jest przeciwna rozszerzeniu strefy Schengen o te dwa kraje - oświadczył w Brukseli minister ds. imigracji i polityki azylowej Gerd Leers.
Tagi: rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz