Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rumuński rząd zostaje - Parlament odrzucił votum nieufności

0
Podziel się

Socjaldemokraci i liberałowie nie odebrali władzy Emilowi Boce.

Rumuński rząd zostaje - Parlament odrzucił votum nieufności
(Iosif Solomon/CC/Flickr)
bEhdCSOd

Rumuński centrowy rząd przetrwał głosowanie nad wotum nieufności. Wniosek złożyli socjaldemokraci i liberałowie, by odsunąć premiera Emila Boca, który z powodu kryzysu przeprowadził cięcia wydatków publicznych i podwyższył podatki.

Za wotum głosowało 218 parlamentarzystów. Do jego uchwalenia potrzebnych było 236 głosów. Dzisiejsze głosowanie pomoże Rumunii utrzymać wartą 20 mld euro pomoc z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), jednak - jak podkreśla agencja Reutera - premier Boc może mieć kłopoty z uchwaleniem kolejnych reform, dysponując jedynie wąską większością.

W ramach reform, potrzebnych by utrzymać międzynarodową pomoc dla dotkniętego przez recesję kraju, Boc zmniejszył pensje urzędników o 1/4 i podniósł podatek VAT o 5 pkt proc. Był to drugi wniosek o wotum nieufności wobec rządu Boca w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Udało mu się je odeprzeć, wprowadzając ścisłą dyscyplinę wśród posłów rządzącej koalicji.

bEhdCSOf

Do obalenia rządu opozycja potrzebowała 236 głosów, a dysponowała łącznie 212 posłami. Liczyła, że w tajnym głosowaniu wotum poprze kilku deputowanych z koalicji rządzącej. Dziś w Bukareszcie przeciwko rządowym oszczędnościom protestowało 30 tys. ludzi

W stolicy Rumunii przebywają obecnie wysłannicy MFW, by przeanalizować pomoc udzielaną Rumunii. Warunkiem jej otrzymania jest zmniejszenie w tym roku deficytu budżetowego do 6,8 proc. PKB z 7,2 proc. w roku 2009.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t101355.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protesty;w;rumunii;emeryci;nie;sa;miesem;armatnim,19,0,698899.html) Protesty w Rumunii: Emeryci nie są mięsem armatnim Przeciw obniżce emerytur manifestowało ponad tysiąc żołnierzy rezerwy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t96477.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rumuni;protestuja;przeciwko;zaciskaniu;pasa,53,0,622389.html) Rumuni protestują przeciwko zaciskaniu pasa Rząd zamierza zmniejszyć o 25 proc. zarobki w budżetowce oraz o 15 proc. obniżyć emerytury.
bEhdCSOG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)