Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rządy Putina. To się musi zmienić

0
Podziel się:

Wielotysięczne protesty organizowane od wyborów parlamentarnych w grudniu i towarzyszący im spadek popularności Putina w sondażach postawiły go przed koniecznością dokonania zmian.

Rządy Putina. To się musi zmienić
(PAP/EPA)

Spadek poparcia sprawił, że obecny premier i najprawdopodobniej przyszły prezydent Rosji Władimir Putin musi wprowadzić zmiany w praktykowanym dotąd sposobie rządzenia. Od zakresu tych zmian zależy, jak długo utrzyma się u władzy - pisze _ Financial Times _.

Aktualizacja: 11.03

Wielotysięczne protesty organizowane od wyborów parlamentarnych w grudniu i towarzyszący im spadek popularności Putina w sondażach postawiły go przed koniecznością dokonania zmian - ocenia dziś brytyjski dziennik w artykule zatytułowanym _ Putin na politycznym rozdrożu _.

Jednym z najprostszych rozwiązań byłoby - zdaniem cytowanego eksperta Michaiła Dmitriewa - przeprowadzenie nowych wyborów parlamentarnych przed upływem 18 miesięcy. Dotychczas Kreml odrzucał taką możliwość, jednak od pewnego czasu pojawiają się sygnały rosnącego konsensusu w kręgach władzy, że takie wybory mogą się odbyć w oparciu o nowe zasady rejestracji partii, co otworzy drogę do udziału w elekcji ugrupowaniom prawicowym - pisze _ FT _.

Putin planuje też politycznie zaangażować uczestników protestów - ale nie organizatorów demonstracji - wywodzących się w większości ze stosunkowo zamożnej, wielkomiejskiej klasy średniej. _ - Chce przekształcić opozycję pozasystemową w opozycję systemową _ - ocenia Siergiej Markow ze sztabu wyborczego Putina.

Zdolność Putina do zmiany może jednak poważnie ograniczyć fakt, że mentalnie premier tkwi w czasach zimnej wojny i chaotycznych latach 90. - zaznacza _ FT _. Ów schemat myślenia sprawia, że Putin jest skłonny do _ zbytniego upraszczania do modelu, w którym musi panować nad ambicjami oligarchów i obcych sił dążących do anarchii, mimo że nic takiego nie ma miejsca _ - ocenia były doradca Putina Gleb Pawłowski.

Jak pisze _ FT _, członkowie elit biznesowych i intelektualnych coraz odważniej zauważają, że pole manewru premiera stale się zmniejsza, i prognozują, że może on nie ukończyć pierwszej kadencji. _ - Rosyjskie społeczeństwo przerosło system rządów, jaki uosabia Putin _ - podsumowuje gazeta.

Socjologowie przewidują, że wybory prezydenckie w Rosji zaplanowane na 4 marca wygra w pierwszej turze premier Władimir Putin. Żaden z 4 pozostałych kandydatów nie ma nawet szans ubiegać się o drugą turę.

Wszystkie liczące się w Rosji pracownie sondażowe prognozują zwycięstwo Władimira Putina. Poparcie dla szefa rządu kształtuje się w przedziale od 51 do 58 procent. Najkorzystniejszy wynik premier uzyskał w sondażu Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej. Aż 58,6 procent badanych zapowiedziało, że odda swój głos na Putina. Drugi w wyścigu prezydenckim jest lider partii komunistycznej Giennadij Ziuganow, na którego zagłosować chce niespełna 15 procent Rosjan.

Socjologowie zapytali również o uczciwość wyborów i okazuje się, że tylko 18 procent badanych obawia się fałszerstw. To dość zaskakujący rezultat bowiem jeszcze kilka tygodni temu ponad 60 procent Rosjan skarżyło się, że wybory będą nieuczciwe.

Więcej na temat Władimira Putina czytaj w Money.pl
Putin zignorował obserwatorów. Nie miał czasu Kancelaria Putina wyjaśniła, że w napiętym harmonogramie szefa rządu zabrakło miejsca na spotkanie z delegacją Zgromadzenia Parlamentarnego RE.
_ Putin to złodziej _. On przepowiada mu klęskę Tak uważa były wicepremier i minister prywatyzacji Alfred Koch. Jego analizę na swojej stronie internetowej publikuje radio Echo Moskwy.
Putin obiecuje lepszą demokrację. Wierzysz? Putin zaproponował podjęcie konkretnych kroków, zmierzających do rozwoju demokracji bezpośredniej i zaostrzenia walki z korupcją w Rosji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)