Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Są poprawki do ustawy okołobudżetowej

0
Podziel się:

Będą ograniczenia w przekazywaniu nieruchomości przez ANR.

Są poprawki do ustawy okołobudżetowej
(kprm.gov.pl)

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej. Posłowie wprowadzili do projektu dodatkowe ograniczenia dotyczące możliwości nieodpłatnego przekazywania nieruchomości przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Na zdjęciu Jacek Rostowski, minister finansów

Przygotowany przez resort finansów projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje m.in. podwyżkę VAT od 1 stycznia 2011 r., obniżenie zasiłku pogrzebowego, wprowadzenie ulg dla studentów na przejazdy. Znosi też możliwość nieodpłatnego przekazywania nieruchomości ANR m.in. Lasom Państwowym, PAN, szkołom publicznym, samorządom terytorialnym (z pewnymi wyjątkami), zarządzającym specjalnymi strefami ekonomicznymi.

Zgodnie z poprawką zgłoszoną przez poseł Krystynę Skowrońską z PO, nieruchomości należące do Agencji będzie można wnosić jedynie do spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, zajmujących się hodowlą roślin uprawnych i zwierząt. Spółki takie są na specjalnej liście resortu rolnictwa.

Kolejna wprowadzona do projektu poprawka wyklucza możliwość nieodpłatnego przekazania nieruchomości rolnej na cele realizowane w drodze partnerstwa publiczno-prywatnego.

Oba rozwiązania popiera Ministerstwo Finansów. Wiceminister Hanna Majszczyk powiedziała, że są one zgodne z intencją rządu i ustawy okołobudżetowej, którą jest ograniczenie przekazywania bez odpłatności nieruchomości rolnych skarbu państwa. Wyjaśniła, że powodem zmian są względy budżetowe. - _ Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa jest jedną z niewielu agencji, która wygospodarowaną nadwyżkę przekazuje do budżetu _ - zaznaczyła.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t113503.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opozycja;krytykuje;premiera;za;zmiany;w;podatkach,127,0,693887.html) Opozycja krytykuje premiera za zmiany w podatkach
Projekt zakłada również podwyższenie podatku VAT o 1 pkt proc. Wyższe stawki będą obowiązywały do końca grudnia 2013 r. Z uwagi na wygasającą tzw. derogację unijną, dotyczącą stosowania 3-proc. stawki na żywność nieprzetworzoną i 0-proc. na książki i czasopisma specjalistyczne, wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na te towary. W efekcie od 1 stycznia 2011 r. obowiązywać będą trzy nowe stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc.

Dokument przewiduje ponadto obniżenie zasiłku pogrzebowego do 4 tys. zł, z obecnych ponad 6 tys. zł, a także wprowadzenie ulg dla studentów na przejazdy koleją i autobusami w wysokości 49 proc. i 51 proc. Wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zostaną utrzymane na poziomie 2008 r.; we wrześniu 2011 r. ma nastąpić podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli.

Resort finansów przewiduje także likwidację obniżonych stawek akcyzy nakładanej na paliwa silnikowe zawierające powyżej 2 proc. biokomponentów oraz tzw. biokomponentów stanowiących samoistne paliwa.

Komisja finansów wprowadziła poprawki zmniejszające uciążliwości dla firm m.in. z sektora telekomunikacyjnego, które mogłyby wynikać z planowanej podwyżki VAT w 2011 r. Zgodnie ze zmianami proponowanymi przez PO, operatorzy telekomunikacyjni nie będą musieli indywidualnie informować o zmianie cennika lub warunków umowy, co musiałoby nastąpić w wyniku wzrostu VAT. Firmy będą jednak zobowiązane do podania informacji o zmianie cenników do publicznej wiadomości.

MF zgodziło się także, by sprzedawcom wyrobów tytoniowych, opatrzonych nadrukowaną na opakowaniu maksymalną ceną detaliczną, dać dwa miesiące na dostosowanie oferty do zmiany przepisów. Kolejna wprowadzona poprawka pozwoli uniknąć sytuacji, w której wyższą stawkę trzeba by zapłacić za niektóre usługi, np. komunalne czy telekomunikacyjne, świadczone jeszcze w 2010 r., przed podwyżką VAT.

Ministerstwo tłumaczy w uzasadnieniu do projektu, że niezbędne jest podjęcie kroków w celu zahamowania szybkiego wzrostu długu publicznego w Polsce - niesie on bowiem ryzyko destabilizacji finansów publicznych oraz przekroczenia przez dług drugiego progu ostrożnościowego (55 proc. PKB) w 2011 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t111759.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/znikna;ulgi;w;podatkach;rzad;odkrywa;karty,137,0,683145.html) Znikną ulgi w podatkach? Rząd odkrywa karty Dzięki ulgom w PIT w naszych kieszeniach zostaje 6,5 mld złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/plan;ciec;budzetowych;i;podwyzek;podatkow;na;ukonczeniu,25,0,680729.html) Plan cięć budżetowych i podwyżek podatków na ukończeniu Resort finansów przewiduje likwidację ulg prorodzinnych i kolejne podwyżki VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t113503.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uwaga;wyzszy;vat;bedziemy;placic;nawet;do;2018;roku,231,0,693479.html) Uwaga! Wyższy VAT będziemy płacić nawet do 2018 roku Premier Donald Tusk zapowiadając podwyżki stawek podatkowych VAT o jeden punkt procentowy obiecywał, że to rozwiązanie jedynie na trzy lata. Tymczasem nowa ustawa przewiduje powrót do 22-procentowego VAT nawet dopiero w 2019 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)