Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd uchylił dekret Juszczenki w sprawie Bandery

0
Podziel się:

Dekret mówił o nadaniu Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.

Sąd uchylił dekret Juszczenki w sprawie Bandery
(Muumi/GFDL/Wikipedia)
bEDsQGRN

*Doniecki okręgowy sąd administracyjny uznał, że dekret o nadaniu Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wydany przez poprzedniego prezydenta kraju Wiktora Juszczenkę jest sprzeczny z prawem, jako że Bandera nie był obywatelem Ukrainy. *

Sąd uchylił dekret.

Pozew w sprawie Bandery złożył adwokat Wołodymyr Ołencewycz, który w trakcie posiedzenia sądu oznajmił, że według ukraińskiego prawa tytuł Bohatera Ukrainy może otrzymać tylko osoba będąca obywatelem Ukrainy. Wskazał, że Bandera zginął w 1959 roku, więc _ nie jest obywatelem Ukrainy _.

bEDsQGRP

Sąd zgodził się z tym argumentem i przyznał, że _ osoby, które umarły przed 1991 rokiem, nie mogą być obywatelami Ukrainy _. Z tego powodu sąd przyjął złożony pozew, uznał dekret za bezprawny i go uchylił. Od decyzji sądu może zostać złożona apelacja w ciągu 10 dni.

Sędziowie odmówili też prośbie wnuka Stepana Bandery, na stale mieszkającego w Kanadzie, by przełożyć posiedzenie sądu o trzy miesiące, ponieważ nie mógł się on wcześniej na nie stawić. Według sędziów przełożenie posiedzenia naruszałoby przepisy.

Prezydent Juszczenko wydał dekret o nadaniu pośmiertnie Banderze tytułu w styczniu, krótko przed swym odejściem z urzędu. Jego następca Wiktor Janukowycz mówił o zamiarze anulowania tej decyzji. W marcu Juszczenko oświadczył, że dekretu nie można unieważnić, dopóki w tej sprawie nie wypowie się Sąd Konstytucyjny.

bEDsQGSq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)