Notowania

powódź 2010
19.05.2010 15:11

Samorządy dostaną do 100 tys. zł na walkę z powodzią

Zapowiada minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Hawałej)

Wojewodowie przekazali do MSWiA informacje, ile pieniędzy potrzebują na działania przeciwpowodziowe.

_ - Każda poszkodowana przez powódź gmina lub powiat dostaną do 100 tys. zł na działania przeciwpowodziowe _ - zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Miller skieruje wniosek do ministra finansów o uruchomienie pieniędzy z rezerwy celowej budżetu państwa. Z tych pieniędzy samorządy sfinansują najpilniejsze działania przeciwpowodziowe, m.in. zakup paliwa do pomp i pojazdów, środków dezynfekcyjnych, czy wynajem autobusów do przewozu ewakuowanych osób.

fot: PAP/Stanisaw Rozpd007aik[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/powodz;przerwany;wal;w;krakowie,galeria,3724,0.html)Najtrudniejsza sytuacja powodziowa jest na południu Polski w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim, opolskim i świętokrzyskim.

Stan alarmowy na rzekach Małopolski przekroczony jest w 27 miejscach (poprzednio był przekroczony w 32), a stan ostrzegawczy w dziewięciu miejscach (poprzednio w 16). Alarm powodziowy obowiązuje w 21 powiatach, a pogotowie powodziowe w 13.

W województwie śląskim ewakuowano 1400 osób. Zalanych jest 4700 budynków. Nieprzejezdnych jest 168 dróg. Uszkodzonych - 113 wałów.

W województwie świętokrzyskim najtrudniejsza sytuacja panuje w Sandomierzu, gdzie przygotowano plan ewakuacji 4 tys. osób.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa ) zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
Tagi: powódź 2010, powódź, deszcz, opady, ewakuacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz