Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Białorusi będa złagodzone?

0
Podziel się:

Białoruscy ambasadorowie wrócą do Warszawy i Brukseli. A co zrobią unijni dyplomaci?

Sankcje dla Białorusi będa złagodzone?
(gudmd.haralds/Flickr)

Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych Białorusi rozważa powrót swoich ambasadorów do państw Unii Europejskiej. Nie wykluczone, że to samo zrobią unijni dyplomaci.

Poinformował o tym Andrej Sawinych, szef służby prasowej białoruskiego MSZ. Nie uściślił jednak, czy prowadzone są także rozmowy na temat powrotu ambasadorów państw Unii Europejskiej na Białoruś.

- _ Nie informuję o codziennej pracy mojego ministerstwa. Tego nie robi żaden resort spraw zagranicznych na świecie _- powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Wczoraj niezależna białoruska agencja prasowa poinformowała, że ambasadorowie państw UE mogą powrócić do Mińska już w przyszłym tygodniu.

Po rozszerzeniu przez wspólnotę sankcji wobec Białorusi, władze w Mińsku 28 lutego wezwały ambasadora Polski i stałą przedstawiciel Unii Europejskiej do udania się do swych stolic na konsultacje. Jednocześnie wezwały na konsultacje do kraju białoruskich ambasadorów z Warszawy i Brukseli.

W geście solidarności z ambasadorami Polski i UE, Mińsk opuścili wszyscy szefowie ambasad państw Wspólnoty. Zdaniem komentatorów powrót ambasadorów Białorusi do Warszawy i Brukseli mógłby być sygnałem do powrotu unijnych dyplomatów do Mińska.

Czytaj więcej o sankcjach dla Białorusi
Unia nakłada sankcje. "Zgniły kompromis" Bruksela nałożyła sankcje na rząd w Mińsku. Problem w tym, że zdaniem części dyplomatów to ryzykowny prezedens i zgniły kompromis.
To oni ucierpią na sankcjach dla Białorusi Litwa może stracić równowartość 8 mld złotych jeśli ustanie handel z Białorusią.
Polski minister zapowiada "czarną listę" Ministrowie spraw zagranicznych Unii, zastanowią się nad kolejnymi sankcjami obejmującymi przedstawicieli reżimu białoruskiego.
KOMENTARZE
(0)