Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Białorusi. Z powodu reżimu

0
Podziel się:

Ministrowie państw Trójkąta Weimarskiego są zdeterminowani, by kontynuować wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Sankcje wobec Białorusi. Z powodu reżimu
(Xinhua News/East News)

Szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec zagrozili dziś w Berlinie dalszymi sankcjami wobec reżimu na Białorusi, jeśli ten nie zwolni więźniów politycznych i nie zaprzestanie represji.

Zapewnili, że UE będzie solidarnie reagować na nieprzyjazne akty ze strony Mińska.

_ - Jeśli chodzi o Białoruś, utrzymujemy politykę warunkowości Unii Europejskiej. Więcej za więcej (...), ale też i mniej za mniej wtedy, gdy są represje, gdy łamane są podstawowe prawa obywatelskie _ - powiedział polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego.

_ - Zwiększając sankcje przypominamy, że jesteśmy gotowi jako Unia Europejska do dialogu i pomocy Białorusi, gdy tylko ta przestanie represjonować własnych obywateli _ - dodał.

Na konferencji prasowej Sikorski podziękował też szefom MSZ Francji i Niemiec za to, że wczoraj - tak jak wszystkie państwa UE - podjęli decyzję o odwołaniu na konsultacje ambasadorów z Białorusi. Była to reakcja Unii na decyzję władz w Mińsku, które wyprosiły ambasadorów Polski i UE wezwały swoich ambasadorów w Warszawie i Brukseli na konsultacje.

_ - To pokazuje, że solidarność europejska, szczególnie gdy mamy do czynienia z reżimem niedemokratycznym, nadal dużo znaczy _ - ocenił Sikorski, komentując decyzję UE.

Szefowie dyplomacji Niemiec i Francji, Guido Westerwelle i Alain Juppe, zapewnili, że Polska może liczyć na solidarność UE w sprawie Białorusi.

_ - Jesteśmy w Unii Europejskiej solidarni z Polską. Nieprzyjazne akty (Białorusi) wobec Polski są działaniami wymierzonymi w nas wszystkich. Reagujemy na nie solidarnie _ - powiedział Westerwelle. _ UE nie da się podzielić, jeśli chodzi o prawa obywatelskie _ - podkreślił.

We wspólnym oświadczeniu ministrowie państw Trójkąta Weimarskiego podkreślili, że są zdeterminowani, by kontynuować wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Ponownie wezwali władze w Mińsku do zwolnienia i rehabilitacji więźniów politycznych oraz położenia kresu represjom.

Zagrozili podjęciem kolejnych _ restrykcyjnych kroków _ wobec osób odpowiedzialnych za naruszenia praw człowieka i represje oraz powiązanych z reżimem w Mińsku, jeśli sytuacja się nie poprawi.

_ - Cierpliwie apelujemy, aby władze białoruskie wykorzystały tę szansę, zanim będziemy zmuszeni do wprowadzenia kolejnych sankcji _ - powiedział Sikorski.

Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego opublikowali również wspólną deklarację w sprawie sytuacji w Syrii. Potępili przemoc w tym kraju i zażądali otwarcia dostępu dla pomocy humanitarnej oraz umożliwienia przez reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada zmian politycznych w kraju.

Wyrazili także nadzieję, że Rada Bezpieczeństwa ONZ potępi reżim Asada. _ - Jesteśmy sfrustrowani, że wspólnota międzynarodowa nie może zatrzymać tej spirali przemocy w Syrii _ - powiedział Juppe.

Tematem spotkania ministrów był także kryzys w strefie euro. Ministrowie podkreślili, że walka z kryzysem zadłużenia musi opierać się zarówno na dyscyplinie budżetowej, jak również modernizacji gospodarek państw UE i wzmacnianiu konkurencyjności. Jak ocenił Sikorski, jednym z instrumentów powrotu do wzrostu może być _ mądry, dobrze ukierunkowany i ambitny nowy budżet UE _.

Szef polskiej dyplomacji poinformował też, że ministrowie zgodzili się, iż Ukraina powinna jak najszybciej stworzyć warunki polityczne, w których możliwe byłoby podpisanie przez ten kraj i ratyfikacja układu stowarzyszeniowego z UE.

Jak dodał, Polska, Francja i Niemcy obserwują bieg wydarzeń w Rosji przed wyborami prezydenckimi. - _ Sympatyzujemy z aspiracjami demokratycznymi tych, którzy je mają, zarówno wśród władz, jak i w społeczeństwie. Będziemy kibicować Rosji, jeśli ta wybierze drogę ku demokratyzacji _ - powiedział minister.

Trójkąt Weimarski powstał w 1991 r. jako forum dialogu i współpracy Francji, Niemiec i Polski. Zdaniem Sikorskiego forum to jest wciąż skuteczne. Poinformował, że w przyszłym miesiącu spotkają się ministrowie ds. europejskich trzech państw oraz eksperci, zaangażowani w prace nad nowym wieloletnim budżetem UE.

Więcej o sytuacji na Białorusi czytaj w Money.pl
Tusk wspiera wrogów reżimu: Trymajciesia! Premier Donald Tusk uważa, że _ nerwowa i dość drastyczna _ reakcja Mińska na sankcje unijne pokazuje, że stają się one dokuczliwe dla reżimu
Tak karzą biznesmenów za poparcie dla reżimu Ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie zatwierdzili sankcje w postaci zakazu wizowego oraz zamrożenia aktywów wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego.
UE sięga po broń ostateczną? Groźne sankcje Zamrożone konta Banku Centralnego, kolejni ministrowie na czarnej liście. To już nie przelewki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)