Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
represje na białorusi
25.01.2012 20:51

Sannikau nie wyszedł z więzienia, bo nie chciał?

Mogę ułaskawić osobę, która się do mnie o to zwróci. Jak się nie zwrócą, będą siedzieć w więzieniu - oznajmił Łukaszenka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Białoruskie MSW zapewniło dzisiaj, że na byłego kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua, odbywającego karę 5 lat kolonii karnej, nikt nie wywierał presji przy składaniu prośby o ułaskawienie. Żona Sannikaua powiedziała wcześniej, że mąż był torturowany.

MSZ zapewniło, że na Sannikaua podczas składania prośby nie była wywierana presja ani fizyczna, ani psychiczna. Przedstawiciel MSW powiedział także, że prośba o ułaskawienie została złożona 23 grudnia. 23 stycznia kolonia w obwodzie witebskim, gdzie odbywa karę Sannikau, przekazała prośbę wraz z odpowiednimi dokumentami administracji prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Wśród dokumentów jest między innymi opinia o zachowaniu więźnia.

Żona Sannikaua Iryna Chalip oświadczyła tymczasem na konferencji prasowej po wczorajszym widzeniu z mężem, że Sannikau złożył prośbę o ułaskawienie już 20 listopada i uczynił to na skutek tortur. _ - Wobec tego Łukaszenka kręci, gdy mówi, że oczekuje od więźniów politycznych prośby o ułaskawienie _ - zaznaczyła Chalip, która widziała się z mężem po raz pierwszy od 3 miesięcy.

Na konferencji prasowej 23 grudnia Łukaszenka oświadczył, że wypuści z więzienia byłych kandydatów na prezydenta Sannikaua i Mikołę Statkiewicza, skazanego na 6 lat kolonii karnej, tylko wtedy, jeśli podpiszą prośby o ułaskawienie. - _ Mogę ułaskawić osobę, która się do mnie o to zwróci. Jak się nie zwrócą, będą siedzieć w więzieniu _ - oznajmił wtedy.

Chalip podkreśliła, że na pożegnanie Sannikau przyłożył do szyby kartkę, na której było napisane: _ W grę wchodzi życie. W każdej chwili mogą mnie zabić _.

W połowie maja 2011 roku Sannikau został skazany na karę pięciu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w związku z opozycyjną demonstracją w Mińsku w wieczór po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 roku. Sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.

Więcej o sytuacji na Białorusi czytaj w Money.pl
Zaostrzyli karę dla przeciwnika Łukaszenki Białoruski opozycjonista, Mikołaj Statkiewicz, odbywający w kolonii karnej wyrok 6 lat pozbawienia wolności, został skazany na zaostrzenie warunków odbywania kary poprzez przeniesienie na trzy lata do zamkniętego więzienia.
Chcą ukrócić terror na Białorusi. Uda się? Pogorszył się stan przestrzegania praw człowieka na Białorusi, a także swobód obywatelskich i politycznych - ocenia Rada Europy.
4,5 roku kolonii karnej. Polacy się przyczynili Skazanie opozycjonisty spotkało się z potępieniem UE, Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i OBWE.
Tagi: represje na białorusi, andrej sannikau, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz