Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sarkozy i Merkel popierają Barroso

0
Podziel się

Obecny szef Komisji Europejskiej zamierza się ubiegać o ponowny wybór na to stanowisko.

Sarkozy i Merkel popierają Barroso
(EPA/PAP)
bEhGnnPF

*Francja i Niemcy poprą wspólnie kandydaturę obecnego szefa Komisji Europejskiej, Portugalczyka Jose Barroso, który ubiega się o ponowny wybór na to stanowisko - zapowiedzieli prezydent Francji Nicolas Sarkozy i niemiecka kanclerz Angela Merkel. Oboje chcą też jak najszybszego przyjęcia prawnych gwarancji dla Irlandii przed powtórnym referendum w sprawie Traktatu Lizbonskiego. *

W Pałacu Elizejskim odbyło się w czwartek spotkanie francusko-niemieckie w ramach przygotowań do szczytu europejskiego organizowanego 18-19 czerwca.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemiecką rządu francuski prezydent podkreślił, że przywódcy obu krajów opowiadają się _ jednoznacznie _ za przedłużeniem mandatu obecnego szefa KE.

bEhGnnPH

Sarkozy zaznaczył jednak, że zarówno on, jak i kanclerz Merkel uzależniają ostatecznie swoje poparcie dla tej kandydatury od _ programu _, jaki przedstawi im Barroso przed staraniem się o reelekcję na przewodniczącego KE.

_ - Poprosiliśmy Barroso, żeby sprecyzował swoje intencje w przededniu sprawowania drugiego mandatu _ - powiedział Sarkozy.

Dodał, że nowy przewodniczący KE powinien zobowiązać się do realizacji _ regulacji finansowych przyjętych przez państwa UE _ oraz _ być orędownikiem politycznej woli Europy _.

bEhGnnPN

_ - Popieramy kandydaturę Jose Barroso, ale chcielibyśmy też porozmawiać o jego programie _ - zauważyła kanclerz Merkel.
Barroso otrzymał już wcześniej poparcie dla swego kolejnego pięcioletniego mandatu ze strony znaczących europejskich sił politycznych, w tym dominującej w nowym Parlamencie Europejskim chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej.

Po spotkaniu przywódcy Francji i Niemiec powiedzieli też, że chcą, by na najbliższej czerwcowej Radzie Europejskiej kraje UE zaakceptowaly prawne gwarancje, które umożliwią przyjęcie przez Irlandczyków Traktatu Lizbonskiego w powtórnym referendum. Ma się ono odbyć w październiku tego roku.

_ - Ustaliliśmy z niemiecką kanclerz, że należy sformalizować prawną stronę (gwarancji), tak by Irlandczycy mogli pójść do referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego z jak największymi szansami na sukces _ - podkreślił francuski prezydent.

bEhGnnPO

_ - Wszystko powinno być zrobione, by pomóc premierowi Brianowi Cowenowi wygrać to referendum _ - powiedział Sarkozy, dodając, że _ Europa potrzebuje Irlandii _. Zadeklarował, że oboje z kanclerz Merkel gotowi są nawet pojechać do Irlandii, by wesprzeć irlandzkiego szefa rządu w staraniach o przyjęcie Traktatu.

bEhGnnQi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)