Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
13.08.2008 06:37

Sarkozy pogodzi Gruzję i Rosję?

Gruzja i Rosja zaakceptowały plan pokojowy francuskiego prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

ac">fot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/spotkanie;prezydentow;rosji;i;francji,galeria,1343,0.html)Gruzja i Rosja zaakceptowały zmodyfikowany francuski plan pokojowy, regulujący wzajemny konflikt - oświadczył w Tbilisi prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Na konferencji prasowej wystąpił wraz z gruzińskim przywódcą Micheilem Saakaszwilim.

- _ To dokument polityczny. To zgoda co do zasad i sądzę, że w pełni zgadzamy się, jeśli chodzi o zasady _- podkreślił Saakaszwili. Zaznaczył przy tym, że żadna procedura międzynarodowa nie może poddawać w wątpliwość integralności terytorialnej Gruzji.

Sarkozy powiedział, że tekst porozumienia zostanie przedstawiony na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, aby mogli ocenić jego wagę. Później będzie on stanowił podstawę dla Rady Bezpieczeństwa ONZ przy formułowaniu konkretnej rezolucji.

ZOBACZ TAKŻE:

Wcześniej w Moskwie przywódcy Rosji i Francji uzgodnili sześciopunktowy plan zakończenia wojny w Gruzji.

Plan ten obejmuje: 1) zobowiązanie do niestosowania siły; 2) trwałe zakończenie wszystkich działań wojennych; 3) zapewnienie swobodnego dostępu do pomocy humanitarnej; 4) powrót sił zbrojnych Gruzji do stałych miejsc dyslokacji; 5) wycofanie wojsk rosyjskich na linię sprzed rozpoczęcia działań bojowych.

Modyfikacja planu polega na usunięciu punktu, dotyczącego rozmów na temat przyszłego statusu Osetii Południowej, na co zgodził się prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Ponadto projekt zakłada, że _ do czasu wypracowania międzynarodowych mechanizmów rosyjskie siły pokojowe podejmą dodatkowe środki bezpieczeństwa _. Prezydenci Rosji i Francji nie sprecyzowali, jakie będą to środki. Sarkozy zapewnił Gruzinów, że środki te będą dotyczyć jedynie obszarów graniczących z Osetią Południową, a nie większych części Gruzji.

Według prezydenta Francji integralność terytorialna Gruzji _ jest gwarantowana przez ducha tego tekstu _.

Saakaszwili tymczasem wyraził nadzieję, że to preludium to zastąpienia rosyjskich sił w Osetii Płd. międzynarodowymi wojskami pokojowymi.

Tagi: gruzja, rosja, wojna, konflikt, kaukaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz