Notowania

wiadomości
24.11.2010 06:34

Secesjoniści z PiS wesprą PO w reformach?

Stowarzyszenie Polska jest Najważniejsza zarejestrowało klub sejmowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Politycy Platformy liczą *na poparcie przynajmniej kilku projektów* * *ustaw. Wczoraj stowarzyszenie Polska jest Najważniejszazarejestrowało klub sejmowy. SLD przewiduje, że to osłabi PiS. *Jednak zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, to Platforma powinna obawiać się nowego klubu.* **

Secesjonistom z PiS udało się zebrać już zebrać 15 osób i zapowiadają, że będzie ich więcej. Liderka stowarzyszenia Joanna Kluzik-Rostkowska podkreślała, że polska scena polityczna zasługuje na dobrą, rzetelną i twardą opozycję.

Zwróciła uwagę, że w ciągu ostatnich 5 miesięcy, PiS i PO straciły razem 6 milionów wyborców. - _ Polska zasługuje na dobry rząd, który nie będzie się bał poważnych wyzwań _ - mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska.

Kto wchodzi w skład nowego klubu parlamentarnego?

To będzie lżejsza forma PiS?

Premier Donald Tusk powiedział, że odejście posłów z klubu i stworzenie nowego, nie jest pierwszą ani ostatnią taką sytuacją. Wyraził nadzieję, że nowe ugrupowanie będzie krytyczne wobec jego rządu, ale spokojniejsze. Jego zdaniem, na razie wszystko na to wskazuje. Szef rządu dodał, że lepiej rozumie tych, którzy opuszczają PiS niż w nim zostają.

PJN chce merytorycznej współpracy z PiS, nie z PO

Elżbieta Jakubiak ma nadzieję, że będzie możliwa merytoryczna współpraca nowego klubu z posłami Prawa i Sprawiedliwości. Usunięta z PiS posłanka, która była wczoraj gościem TVP Info liczy, że uda się to, mimo emocjonalnych sporów.

Platforma liczy na poparcie. "PiS -bis rzuci się sobie do gardeł"

Twórcy klubu PJN _ mówią cały czas o konieczności reformowania państwa _ - mówił szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz.

Dlatego liczy on na to, iż nowy klub zdecyduje się wesprzeć przynajmniej niektóre projekty PO.

- _ Myślę, że koledzy z PiS i PiS-bis rzucą się sobie do gardeł, bo wszyscy chcą walczyć o elektorat po świętej pamięci Lechu Kaczyńskim i stoczą bój na śmierć i życie _ - ocenił Tomczykiewicz.

Jego zdaniem nie ma się kogo obawiać. _ - Są tam dwie osoby, które były znane z merytorycznej działalności - Paweł Poncyljusz i Joanna Kluzik-Rostkowska. Reszta raczej nie jest znana ze specjalistycznej pracy parlamentarnej _ - ocenił polityk PO.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t117148.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;klub;w;sejmie;renegaci;z;pis;maja;15;szabel,3,0,715779.html) Nowy klub w Sejmie. Renegaci z PiS mają 15 szabel

"To Platforma powinna się ich bać"

Nowego klubu nie obawia się też szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Według niego ci posłowie prezentują program liberalny.

_ - Jeżeli ktoś może czuć się zagrożony, to obecnie rządzący. Chyba, że będzie jakaś koalicja, czyli obecnie rządzący plus stowarzyszenie _ - powiedział Błaszczak.

Zagrożenia dla PiS nie widzi również poseł PiS Jarosław Zieliński. Ocenił, że w nowym klubie _ potęgi intelektualnej ani politycznej nie ma _. _ To są posłowie w większości nie z pierwszych, ani z drugich nawet szeregów _ - powiedział.

"To dobrze, że prawica się dzieli"

Natomiast wiceszef klubu SLD Tomasz Kamiński ocenił, że to znacznie osłabi PiS. W jego opinii, do klubu PJN prawdopodobnie wkrótce dołączą kolejni posłowie PiS. _ - Będą kolejni wychodzić, ponieważ Jarosław Kaczyński żyje już w swoim świecie i nie przebiera w środkach _- powiedział wiceszef klubu SLD.

PSL trzyma kciuki

Przewodniczący klubu PSL Stanisław Żelichowski uważa z kolei, że fakt, iż Joannie Kluzik-Rostkowskiej udało się zgromadzić wokół siebie tylu posłów, jest jej olbrzymim sukcesem.

_ - Trzymam kciuki i gratuluję. Taki klub będzie działał bardziej merytorycznie niż PiS, bo jeśli przyjrzymy się np. debacie budżetowej, to w niej PiS nie przedstawiło żadnego pomysłu dla Polski, a jedynie krytykowało rząd _ - powiedział Żelichowski.

Jego zdaniem, do nowego klubu odszedł _ kwiat PiS _, co bardzo osłabia tę partię. Ocenił, że wokół Jarosława Kaczyńskiego zostały teraz _ stare jastrzębie, które mogą się dziobać dalej nawzajem, ale do niczego dobrego nie doprowadzą _.

Polityk PSL przewiduje, że Polska jest Najważniejsza może z sukcesem przekształcić się w partię polityczną. Wskazuje, że wielu ludzi głosowało na PO nie tyle _ z miłości do tej partii _, ale ze względu na to, że nie chciało, aby PiS doszedł do władzy.

_ - Jeżeli PiS się podzielił, to nie ma szans, żeby doszedł do władzy, teraz ludzie będą głosowali na Kluzik-Rostkowską, na PSL, na Napieralskiego. Będzie autentyczna scena polityczna, a nie scena strachu _ - stwierdził Żelichowski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t117005.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znow;topnieja;szeregi;pis;odeszli;dwaj;znani;politycy,244,0,714740.html) Znów topnieją szeregi PiS. Odeszli dwaj znani politycy Paweł Kowal i Tomasz Dudziński zrezygnowali z członkostwa w partii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t75888.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;bez;spin-doktorow;odchodza;kolejni,199,0,714183.html) PiS bez spin-doktorów. Odchodzą kolejni Adam Bielan podkreśla, że zdecydowały różnice między nim a szefostwem partii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t116422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejni;uciekinierzy;z;pis;w;klubie;kluzik-rostkowskiej,183,0,713143.html) Kolejni uciekinierzy z PiS w klubie Kluzik-Rostkowskiej Secesjoniści chcą wkrótce utworzyć własny klub poselski.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz