Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm zdecydował: Będzie więcej żłobków

0
Podziel się:

Sejm przyjął ustawę o nowych formach opieki dla dzieci do trzech lat i żłobkach.

Sejm zdecydował: Będzie więcej żłobków
(Nyul/Dreamstime.com)
bFeKPmBh

Sejm przyjął dziś ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, która ma ułatwić zakładanie żłobków. Określa też standardy, jakie spełniać muszą te placówki. **Ustawa przewiduje, że żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej, co jest istotną barierą rozwoju tej formy opieki.

Zmieni się także kadra - oprócz personelu medycznego zatrudnieni w nich zostaną m.in. pedagodzy. Żłobki przeznaczone będą dla dzieci od 20. tygodnia do 3 lub 4 lat.

Ustawa wprowadza też takie formy opieki jak klubik dziecięcy - dla dzieci od roku do 3 lat, w których opieka będzie sprawowana do pięciu godzin dziennie. Inną formą opieki będzie opiekun dzienny - może nim zostać np. rodzic przebywający na urlopie wychowawczym, który chce zająć się większą liczbą dzieci. Organizacja opieki nad małymi dziećmi, tak jak dotychczas, będzie zadaniem samorządów.

bFeKPmBj

Nowe przepisy zachęcają także do legalnego zatrudniania niań - za które składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadzać będzie budżet państwa - oraz do tworzenia żłobków przy zakładach pracy - koszty ich zakładania i utrzymywania będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Podczas prac parlamentarnych do projektu ustawy wprowadzono kilka doprecyzowujących poprawek, m.in. określających warunki prowadzenia poszczególnych form opieki.

Zdecydowano także, że klubiki dziecięce, które obecnie sprawują opiekę nad małymi dziećmi, funkcjonując w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, będą miały trzy lata na dostosowanie się do wymogów przewidzianych dla tego typu placówek.

Posłowie zdecydowali także, że opieka w żłobku, klubiku lub u opiekuna może być sprawowana do końca roku szkolnego, w którym dziecko skończy 4 lata, jeśli niemożliwe lub utrudnione jest objęcie go wychowaniem przedszkolnym. W takim przypadku rodzice muszą przedstawić podmiotowi prowadzącemu daną formę opieki stosowne oświadczenie.

bFeKPmBp

Przed głosowaniem Joanna Kluzik-Rostkowska (PJN) wyrażała wątpliwość, czy rząd znajdzie środki na realizację ustawy. Wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior zapewnił, że ustawie towarzyszyć będzie resortowy program, w ramach którego rząd wesprze finansowo samorządy przy tworzeniu żłobków i innych form opieki przewidzianych w ustawie. Jak podkreślił Bucior, na program przeznaczono 11 mln zł, a już podjęto decyzję o zwiększeniu tej kwoty do 50 mln zł.

Przed uchwaleniem ustawy rzecznik praw dziecka Marek Michalak wystąpił do minister pracy Jolanty Fedak, sygnalizując potrzebę doprecyzowania niektórych zapisów ustawy w towarzyszących jej rozporządzeniach. Zdaniem Michalaka doprecyzować należy m.in. zapisy dotyczące wymagań lokalowych oraz kwalifikacji zawodowych osób podejmujących pracę w żłobkach i klubach dziecięcych. Obecnie opieką żłobkową objętych jest ok. 2 proc. dzieci w Polsce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fedak;wiecej;zlobkow;i;samorzadowe;nianie,93,0,589405.html) Fedak: Więcej żłobków i samorządowe nianie Minister pracy zapowiada, że ustawa o żłobkach trafi do Sejmu w marcu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t113421.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;sejmie;zatrudnia;opiekunke;do;dzieci,226,0,734178.html) W Sejmie zatrudnią opiekunkę do dzieci? Posłowie PO chcą do tego zainspirować szefostwo Kancelarii Sejmu.
bFeKPmBK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)