Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat zdecyduje, kiedy żołnierze mogą używać broni

0
Podziel się:

Chodzi o mundurowych na misjach wojskowych.

Senat zdecyduje, kiedy żołnierze mogą używać broni
(MON/isaf.wp.mil.pl)

Senatorowie będą głosować m.in. nad ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która reguluje zasady użycia broni przez polskich żołnierzy służących na misjach poza granicami kraju.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym przewiduje, że do końca 2012 r. w zespole ratownictwa medycznego nadal będzie mógł pracować lekarz każdej specjalności. W latach 2013-2020 będzie to jedynie lekarz po drugim roku specjalizacji w określonej dziedzinie, m.in. medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, a po 2020 r. do zespołu ratownictwa medycznego będzie mógł trafić tylko lekarz specjalista medycyny ratunkowej oraz lekarz po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie.

Senatorowie będą także głosować m.in. nad nowelizacją Kodeksu karnego, która przywraca przepisy odnoszące się do okrutnych zabójstw, czyli do tzw. kwalifikowanych rodzajów tego przestępstwa oraz nad nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która reguluje zasady użycia broni przez polskich żołnierzy służących na misjach poza granicami kraju.

W noweli doprecyzowano, że żołnierze służący na misjach mogą używać broni w celach samoobrony, a także w celu zwalczania zagrożeń spowodowanych przez zamachowców - samobójców. Ponadto zaznaczono, że broni nie można używać wobec dzieci, których wiek nie przekracza 13 lat, kobiet w widocznej ciąży oraz osób kalekich.

Najwięcej polskich żołnierzy służy w Afganistanie. Ponadto żołnierze służą w misjach UE w Bośni i Hercegowinie oraz misji NATO w Kosowie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t89995.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowe;bezzalogowce;w;afganistanie;na;koszt;producenta,14,0,704270.html) Nowe bezzałogowce w Afganistanie na koszt producenta Dopóki nie przetestujemy nowych maszyn, nie będziemy płacić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;chwali;nato;bo;chcemy;szybko;wyjsc;z;afganistanu,53,0,704053.html) Prezydent chwali NATO. Bo chcemy szybko wyjść z Afganistanu Prezydent i premier zadowoleni z nowej strategii Sojuszu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t85193.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/karzaj;potepia;operacje;antynarkotykowa,146,0,702354.html) Karzaj potępia operację antynarkotykową Rosjanie i Amerykanie prowadzą akcję bez mojej zgody - oświadczył prezydent Afganistanu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)