Notowania

wiadomości
26.08.2012 22:23

Serbia: Modlą się o deszcz, pożary wciąż szaleją

Na południowym zachodzie kraju setki żołnierzy, policjantów i strażaków nadal walczy z ogniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Kilkuset mieszkańców miasteczka Valjevo w środkowej Serbii modliło się dziś o deszcz, który zakończyłby trwające od tygodni upały oraz wywołane nimi pożary. Na południowym zachodzie kraju setki żołnierzy, policjantów i strażaków nadal walczy z ogniem.

W niektórych regionach w środkowej części Serbii wprowadzono środki nadzwyczajne. Z pożarami walczy już nie tylko straż pożarna, ale także wojsko i policja. Na prośbę serbskiego rządu Rosja wysłała dwa samoloty gaśnicze, Be-200 Altair i Ił-76, które łącznie mogą transportować do 54 ton wody.

Szef departamentu ds. sytuacji nadzwyczajnych w serbskim MSW Predrag Marić poinformował, że służbom udało się opanować pożary w pobliżu 74-tysięcznego miasta Czaczak na zachodzie kraju. W sobotę z dwóch okolicznych wsi trzeba było ewakuować kilka tysięcy osób.

_ - Pożary w pobliżu miasta Czaczak są pod kontrolą. Pozostajemy czujni, jeśli chodzi o ten region, jednak obecnie nasza uwaga skupiona jest na okolicach góry Tara na zachodzie kraju, gdzie sytuacja jest krytyczna _ - podkreślił Marić.

Okolice miasta Czaczak oraz parku narodowego w pobliżu góry Tara określano wcześniej jako najbardziej poszkodowane.

Rząd w Belgradzie obiecał pomoc dla terenów, które najbardziej ucierpiały w wyniku pożarów. _ Jesteśmy gotowi zapewnić ludziom żywność i paszę dla zwierząt, a także mieszkania dla osób, które musiały się ewakuować _ - poinformował minister infrastruktury Velimir Ilić.

W związku z zagrożeniem pożarami w niedzielę odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu Serbii.

Pożary utrzymują się także w pozostałych częściach Serbii oraz w sąsiednich krajach, Bośni i Hercegowinie oraz Macedonii. W bośniackim regionie Bratunac w gaszeniu pożaru uczestniczą stacjonujące w tym kraju siły pokojowe Unii Europejskiej, EUFOR.

Synoptycy zapowiadają na noc deszcze oraz niższe temperatury na Bałkanach. Zachodnie Bałkany od tygodni znajdują się pod wpływem fali upałów przekraczających często 40 stopni Celsjusza; w regionie odnotowano setki pożarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Serbia: Ewakuacja kilku tysięcy mieszkańców wsi zagrożonych pożarami Sytuacja jest niezwykle poważna, wsie były zagrożone. Do walki z żywiołem w tym regionie kierujemy obecnie śmigłowce i ludzi z całej Serbii
Trwa dogaszanie pożaru. Co go wywołało? To kolejny pożar hali w Wólce Kosowskiej w ostatnich latach. Do pożarów doszło tam już w 2009 i 2011 roku.
Gwałtowny pożar dużej hali magazynowej Według straży pożarnej płonie około 5 tysięcy metrów kwadratowych hali magazynowej.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz