Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia prosi Interpol o pomoc w schwytaniu Mladicia

0
Podziel się:

Oskarżany jest o wymordowanie muzułmanów w Srebrenicy.

Serbia prosi Interpol o pomoc w schwytaniu Mladicia
(PAP/EPA)

Serbia zwróciła się do Interpolu o pomoc w zlokalizowaniu Ratko Mladicia (na zdjęciu), głównego oskarżonego o zbrodnie wojenne podczas wojny w Bośni, uważając, że nie ukrywa się on już na jej terytorium - poinformowały serbskie władze.

Prośbę złożył w centrali Interpolu w Lyonie szef serbskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ivica Daczić.

Interpol, który zrzesza 188 krajów, powinien ustalić, czy Mladić _ jest w Serbii lub w innym kraju należącym do tej międzynarodowej organizacji policyjnej _ - napisała serbska agencja Tanjug.

Gen. Mladić, dowódca Serbów bośniackich w czasie wojny w Bośni, jest głównym oskarżonym o zbrodnie wojenne, w tym o masakrę w lipcu 1995 roku około ośmiu tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy oraz trwające trzy lata oblężenie Sarajewa.

W dzienniku _ Veczernje Novosti _ serbski prokurator ds. zbrodni wojennych Vladimir Vukczević poinformował, że _ w wyniku przeprowadzonych na początku listopada przeszukiwań w Belgradzie i Arandżelovacu uzyskano nowe ślady _. Dodał, że po tym, gdy serbski rząd wyznaczył nagrodę w wysokości 10 mln euro za informacje, które pomogą schwytać Mladicia, _ śledczy uzyskali wiele znaczących tropów _.

Główny prokurator trybunału ONZ ds. zbrodni w b. Jugosławii Serge Brammertz ma w grudniu przedstawić raport na forum ONZ o stanie współpracy krajów bałkańskich z trybunałem w sprawie poszukiwania zbrodniarzy wojennych.

Brammertz w tym tygodniu po raz pierwszy nie wykluczył ewentualności, że Mladić może ukrywać się poza Serbią.

Jedna z belgradzkich gazet podała w ubiegłym tygodniu, powołując się na dawnego bliskiego współpracownika Mladicia, że były dowódca ukrywa się w Rosji, gdzie wśród wojskowych ma wielu zwolenników.

W październiku Unia Europejska zgodziła się rozpatrzeć kandydaturę Serbii do członkostwa w UE, jednak zamierza kontynuować naciski na ten kraj, by zatrzymał Mladicia.

Belgrad w grudniu ubiegłego roku oficjalnie złożył wniosek o członkostwo w UE. Był to kolejny krok na drodze integracji Serbii, która w kwietniu 2008 roku podpisała umowę o stowarzyszeniu i współpracy z UE.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)