Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski w CNN: Now tarcza podoba nam się nawet bardziej

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych zapewnia USA o naszej sympatii.

Sikorski w CNN: Now tarcza podoba nam się nawet bardziej
(PAP/EPA)

W wywiadzie dla telewizji CNN minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że stosunki między USA a Polską są bardzo dobre i odrzucił sugestie prowadzącego rozmowę dziennikarza, że w Polsce panuje _ nieufność _ wobec prezydenta Obamy.

Zaznaczył, że rząd RP wcale nie odebrał źle rezygnacji przez Obamę z rozmieszczenia w Polsce tarczy antyrakietowej planowanej przez poprzedniego prezydenta USA George'a W. Busha.

_ - Te plany nie zostały odwołane, tylko zmienione. Wynegocjowaliśmy poprawioną umowę i nowa konfiguracja podoba nam się nawet bardziej _ - powiedział minister.

Prowadzący rozmowę Wolf Blitzer przypomniał, że kiedy rząd Obamy odwołał plan rozmieszczenia w Polsce 10 wyrzutni antyrakiet, początkowo przyjęto to w Polsce, jako przejaw _ porzucenia _ jej przez amerykańskiego sojusznika. Sikorski podkreślił, że tak tego nie odebrał.

_ - Poprzednie porozumienie negocjowaliśmy z poprzednią administracją. Nie ratyfikowaliśmy go, przewidując, co będzie o nim myślała nowa administracja. Nowy system opiera się na już istniejących rakietach, więc jest bardziej realistyczny. Oczekujemy, że prace nad nim zaczną się za parę lat _ - powiedział.

Nowa tarcza, składająca się z mobilnych rakiet SM-3, będzie bronić Europy przed irańskimi rakietami średniego zasięgu. Poprzedni system miał chronić przed rakietami dalekiego zasięgu (międzykontynentalnymi), których Iran jeszcze nie posiada.

Blitzer zapytał jaki jest w Polsce _ poziom nieufności _ wobec prezydenta Obamy, ale riposta szefa dyplomacji była zdecydowana.

_ - Nie widzę żadnej nieufności. I jak tylko prezydent Obama przyjedzie do Polski, jestem pewien, że jego popularność jeszcze wzrośnie _ - oświadczył.

Przypomniał też, że Polska zawarła również porozumienie SOFA o obecności wojsk USA na jej terytorium, stwarzającą podstawę prawną do umieszczenia w Polsce pierwszej baterii rakiet obronnych Patriot, co nastąpi w maju.

_ Polsko-amerykańska współpraca w zakresie bezpieczeństwa jest zatem dobra _ - podkreślił.

Sikorski spotkał się w tym tygodniu w Waszyngtonie z sekretarz stanu Hilary Clinton i ministrem obrony Robertem Gatesem. W czasie weekendu i w poniedziałek ma prowadzić rozmowy z szefami koncernów amerykańskich, które pragną produkować w Polsce gaz ziemny z łupków bitumicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)