Notowania

sikorski
03.07.2011 16:25

Sikorski: W Unii za dużo przepisów i reguł

Szef MSZ zapewni, że Polska nie zgodzi się na zatrzymanie integracji europejskiej. Chce tylko wzmocnić konkurencyjność jej gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski zapewnił w niedzielę na łamach gazety _ La Repubblica _, że dla Polski _ integracja europejska nie stanowi kryzysu, lecz źródło inspiracji _. Tuż przed wizytą we Włoszech przedstawił priorytety polskiej prezydencji w UE.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki wyjaśnił, że artykuł został napisany dla kilku europejskich gazet. Tekst pt. _ Obietnica Polski _, opublikowany w przeddzień wizyty szefa polskiej dyplomacji w Rzymie i Watykanie, zaczynają następujące słowa: _ Co takiego poszło nie tak? Ktoś ma brutalną odpowiedź i powtarza ją stanowczo: "Za dużo Europy!" _.

Zgodnie z tą tezą - jak zauważa Sikorski - _ struktury i polityka Unii Europejskiej stwarzają więcej problemów niż rozwiązują, instytucje są zbyt złożone, integracja zbyt ambitna (począwszy od euro), panuje nadmierna centralizacja procesu decyzyjnego _.

_ Mamy do czynienia ze zjawiskiem dość wyjątkowym i niepokojącym: spadek zaufania do samego jądra solidarności europejskiej, które rozwinęło się począwszy od drugiej wojny światowej _ - ocenił szef polskiego MSZ.

Przedstawiając wyniki gospodarcze Polski, Sikorski podkreślił, że _ jesteśmy szóstą najważniejszą gospodarką w Europie i wśród pierwszych dwudziestu na świecie _.

_ Nie dziwi zatem, że Eurobarometr wykazał ze strony Polaków silne zaufanie do Unii Europejskiej. Nasz sukces nie byłby możliwy bez naszego zbiorowego zainwestowania w stabilność instytucjonalną i solidarność, zagwarantowane przez Unię Europejską _ - zaznaczył minister. Zastrzegł jednak, że _ nie wystarczy być optymistą i mieć pozytywne nastawienie. Musimy być także realistami _.

_ UE będzie musiała podjąć w najbliższych miesiącach trudne decyzje. Polska nie zaakceptuje odpowiedzi, która przewidywać będzie mniej solidarności czy mniej integracji. To jest najpewniejsza droga ku rozpadowi _ - ostrzegł Sikorski.

Jak wyjaśnił, _ Polska nie należy jeszcze do strefy euro, ale naszym celem strategicznym jest przyjęcie wspólnej waluty, kiedy będą ku temu odpowiednie warunki. A podczas półrocza polskiej prezydencji zrobimy to, co do nas należy, aby zostały podjęte właściwe decyzje _.

_ Zbyt wiele reguł i norm Europa przyjęła z myślą o innej epoce. My chcemy integracji bardziej inteligentnej, która pozwoli wykorzystać w pełni wszystkie możliwości jednolitego rynku i uczyni Europę bardziej konkurencyjną _ - wskazał polski minister. _ Jednolity kontrakt o sprzedaży ważny dla całej Unii, tańsze usługi roamingowe i bardziej wydajny system unijnych patentów zmieniłyby sposób prowadzenia interesów w całej Europie _ - zauważył.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t87189.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;nadzieja;dla;sasiada;ktorego,240,0,843248.html) Polska nadzieją dla sąsiada. Którego? Przebywający w Polsce były szef ukraińskiej dyplomacji Borys Tarasiuk apeluje do polskich władz, by nie ustawały w wysiłkach przybliżania Ukrainy do Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t16257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamykanie;granic;w;schengen;zgodne;z;prawem,107,0,818283.html) Zamykanie granic w Schengen zgodne z prawem? Bruksela doprecyzuje kiedy kraje mogą przywracać kontrole na wewnętrznych granicach w UE.
Tagi: sikorski, unia, integracja, przepisy, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz