Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
łotwa
16.03.2014 19:28

Skandal na Łotwie. Parada Waffen SS

Przemarsz ulicami Rygi tradycyjnie wzbudził kontrowersje, w tym roku także w kontekście wydarzeń na Ukrainie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przemarsz ulicami Rygi tradycyjnie wzbudził kontrowersje, w tym roku także w kontekście wydarzeń na Ukrainie i napiętych relacji państw zachodnich z Rosją. Parada, wbrew obawom, przebiegła spokojnie.

W marszu wzięło udział blisko 2000 osób, w większości 80- i 90-letnich weteranów. Przekonywali, że ramię w ramię z nazistami walczyli przeciwko Armii Czerwonej i o niepodległość Łotwy. Przy trasie stało wielu przeciwników tego typu demonstracji, którzy wznosili okrzyki: _ Wstyd! _ oraz _ Nie dla faszyzmu! _

W tym roku termin parady zbiegł się z referendum na Krymie. Z tego względu rząd w Rydze przestrzegał przed udziałem w marszu ze względów bezpieczeństwa. Na Łotwie mniejszość rosyjskojęzyczna stanowi blisko 30 procent mieszkańców, a w samej Rydze odsetek ten jest jeszcze wyższy.

Uczestnicy marszu przeszli przez dzielnicę staromiejską Rygi i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wolności. Wśród demonstrantów byli członkowie parlamentu reprezentujący skrajną prawicę i dotychczasowy minister ochrony środowiska Einars Cilinskis, zdymisjonowany po tym, gdy zapowiedział w piątek swój udział w pochodzie byłych łotewskich SS-manów i ich zwolenników.

Dawni łotewscy SS-mani i ich zwolennicy twierdzą dziś, że nie byli nazistami, lecz walczyli z Armią Czerwoną o niepodległość Łotwy. Do elitarnych Waffen SS wstąpiło dobrowolnie lub zostało wcielonych w czasie II wojny światowej ok. 140 000 Łotyszy. 130 000 Łotyszy walczyło w II wojnie światowej po stronie ZSRR.

Cytowany przez AFP przedstawiciel dyrekcji Centrum Wiesenthala określił wydarzenie jako _ woda na młyn dla Władymira Putina _. przypomniał, że oddziały SS czynnie uczestniczyły w eksterminacji ludności żydowskiej na Łotwie. Zagłada spotkała 70 z 85 tysięcy Żydów zamieszkałych w tym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto raport kosztów wprowadzenia euro na Łotwie Wprowadzenie europejskiej waluty na Łotwie kosztowało nawet 219 mln euro. Ale zyski mają być znacznie większe.
Większość Łotyszy chciałoby emigrować Gdyby mieli swobodny wybór miejsca zamieszkania, na Łotwie zostałoby tylko 34,7 proc. ludności - wynika z sondażu.
Kolejny kraj z euro. Komisja Europejska... Łotwa przyjęła wspólna walutę 1 stycznia jako 18. kraj członkowski strefy euro.
Tagi: łotwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz