Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skarb Państwa przejął kontrolę nad PLL LOT

0
Podziel się:

Skarb Państwo oraz Towarzystwo Finansowe Silesia odkupiły brakujące 25,1 proc. akcji.

Skarb Państwa przejął kontrolę nad PLL LOT
(www.lot.com)
bFdUUqtN

Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad Polskimi Liniami Lotniczymi LOT - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór.

_ - 28 maja 2009 r. Ministerstwo Skarbu Państwa poprzez przeprowadzenie transakcji SAirLines EUROPE BV, wspólnie z Towarzystwem Finansowym Silesia sp. z o.o. przejęło pełną kontrolę nad spółką Polskie Linie Lotnicze LOT SA _ - powiedział rzecznik.

_ - Obecnie Skarb Państwa i TF Silesia Sp. z o.o. posiadają akcje PLL LOT SA stanowiące ponad 93 proc. kapitału zakładowego. Zmiana struktury kapitałowej stanowi ważny element realizowanego obecnie procesu zwiększania konkurencyjności oraz poszukiwania strategicznego inwestora dla tego podmiotu _ - dodał.

bFdUUqtP

Przed czwartkową transakcją Skarb Państwa miał 67,97 proc. akcji PLL LOT. Pozostałe akcje były w rękach syndyka Swissaira, byłego inwestora w LOT, poprzez spółkę SAirLines BV, która ogłosiła upadłość, a jej udziały w LOT przeszły do dyspozycji syndyka. 6,93 proc. akcji nadal pozostaje w rękach pracowników.

Jak dodał Wewiór, resort planuje jeszcze w tym roku przeprowadzić _ proces sprowadzania kolejnego inwestora dla LOT _.

_ - Dzisiejsza decyzja jest bardzo pozytywna dla LOT. Żegnamy się z syndykiem, który był całkowicie pasywnym inwestorem. Nie wpierał, a często blokował pewne ruchy. Skumulowanie akcji w jednym ręku porządkuje sytuację LOT _ - powiedział dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych _ TOR _ Adrian Furgalski.

Jak dodał, jest to poważny krok zmierzający do zdobycia inwestora branżowego dla LOT.

bFdUUqtV

_ - 67 proc. akcji Skarbu Państwa można było wycenić na kwotę do 1 mld zł. Tutaj można spekulować, ile dostał syndyk za swoje akcje _ - powiedział.

W ubiegłym tygodniu wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik powiedział, że resort jest _ na dobrej drodze, że w przeciągu tygodnia, kwestie, które uniemożliwiają podejmowanie działań powinny być rozwiązane _.

Dodał, że minister skarbu państwa _ z uwagi na swoje zaangażowanie kapitałowe i udział innych akcjonariuszy przynoszących 25 proc. w spółce (SAirLines BV - PAP) był w takiej sytuacji, że mógł podejmować plany, mieć zamiary, a i tak te zamiary były skutecznie blokowane przez innych akcjonariuszy _.

Do listopada 1999 r. 100 procent akcji w kapitale spółki znajdowało się w posiadaniu Skarbu Państwa. W procesie prywatyzacji 18 listopada 1999 r. część akcji polskiego narodowego przewoźnika zakupione zostały przez SAirLines B.V. - spółkę będącą częścią holdingu SAirGroup.

bFdUUqtW

30 października 2001 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o podniesieniu kapitału zakładowego PLL LOT SA. Nowa emisja akcji została w całości objęta przez Skarb Państwa, który w ten sposób stał się właścicielem 67,97 procent akcji przewoźnika; 25,1 procent akcji posiadał syndyk masy upadłościowej SAirLines BV, a pozostałe 6,93 procent znajduje się w rękach pracowników.

| TF Silesia - czym jest? |
| --- |
| Towarzystwo Finansowe Silesia jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Powstało w grudniu 2000 r. Misją spółki była restrukturyzacja hutnictwa. Udziałowcami TFS zostali wówczas i nadal pozostają Skarb Państwa i Agencja Rozwoju Przemysłu. Obecnie podstawą działalności spółki są specjalistyczne działania naprawcze i doradztwo na rzecz poprawy stanu zakładów w trudnej sytuacji. TFS ma m.in. wspomagać politykę gospodarczą państwa, angażując środki w podejmowane przedsięwzięcia restrukturyzacyjne, ale na zasadach komercyjnych. |

ZOBACZ TAKŻE:

bFdUUquq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)