Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Słowaccy narodowcy atakują Romów plakatem

0
Podziel się:

Hasło, które wzbudziło oburzenie, brzmi: Byśmy nie karmili tych, którzy nie chcą pracować.

Słowaccy narodowcy atakują Romów plakatem
(iandanielbrown/CC/Flickr)

Przedstawiciele słowackich organizacji romskich i pozarządowych rozważają złożenie zawiadomienia o przestępstwie wzniecania nienawiści rasowej, jakiego miała się dopuścić swym plakatem wyborczym populistyczna Słowacka Partia Narodowa (SNS).

Kontrowersyjny plakat przedstawia mężczyznę o romskim wyglądzie z obnażonym wytatuowanym torsem i złotym łańcuchem na szyi. Podpis głosi: _ Byśmy nie karmili tych, którzy nie chcą pracować _.

SNS współtworzy obecnie słowacką koalicję rządową. Według sondaży, jest sprawą otwartą, czy w wyborach do Rady Narodowej (jednoizbowego parlamentu) 12 czerwca przekroczy uprawniający do uzyskania mandatów próg 5 proc. głosów.

Spośród liczącej 5,5 mln ludności Słowacji kilkaset tysięcy to Romowie. - _ Potępiamy kampanię SNS, chodzi o bezpodstawny i nieusprawiedliwiony atak na Romów. Billboardy uważamy za nakłanianie do popełnienia czynu karalnego wobec Romów _ - powiedział agencji CTK Frantiszek Tomko z romskiej organizacji pozarządowej Unia Romów na Słowacji. Nie wykluczył, że złoży ona zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Do prokuratury zamierza się też zwrócić obywatelskie stowarzyszenie Ludzie Przeciwko Rasizmowi. _ - SNS postawiła na pierwszoplanowy populizm, który jest moralnie nieprzyzwoity i na granicy tego, co dozwolone _ - oświadczyła przedstawicielka stowarzyszenia Alena Krempaska.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)