Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
słowacja
10.08.2010 19:30

Słowacki parlament udzielił wotum zaufania rządowi

Nad poparciem gabinetu Ivety Radiczovej debatowano tydzień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Słowacka Rada Narodowa udzieliła wotum zaufania gabinetowi Ivety Radiczovej. Centroprawicowy rząd poparło 79 ze 145 deputowanych obecnych w sali obrad. 66 było przeciw.

Gorąca debata programowa poprzedzająca głosowanie wotum zaufania trwała - z przerwami - tydzień. Dyskusji towarzyszyły ostre spory i wzajemne oskarżenia. Na mównicy stanęło ponad 30 deputowanych.

Pani premier podziękowała za poparcie. _ - Czeka nas teraz przełożenie expose na konkretne zadania i harmonogram czasowy _ - podkreśliła. Według niej prace nad tym zakończą się do końca września.

W przemówieniu programowym za najważniejsze cele Radiczova uznała uzdrowienie finansów publicznych, walkę z korupcją, pobudzenie aktywności gospodarczej obywateli, poprawę ich wykształcenia oraz dostęp do wykwalifikowanej służby zdrowia.

Przedstawiciele koalicji czterech partii centroprawicowych: Słowackiej Unii Demokratycznej i Chrześcijańskiej - Partii Demokratycznej (SDKU-DS), Wolności i Solidarności (SaS), Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH) i ugrupowania mniejszości węgierskiej Most-Hid uzasadniali program, oskarżając poprzedni rząd Roberta Fico m.in. o dezorganizację finansów publicznych i korupcję. Kierująca do czerwca państwem lewica twierdziła natomiast, że koalicjanci cały czas oczerniali jej działania w czasach, gdy byli u władzy.

Deputowany opozycyjnej partii Smer i były minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak uznał program rządu za mieszaninę frazesów. _ - Nie macie innej możliwości, jak gadać na opozycję, bo z tym rządzić się nie da _ - ocenił przemówienie programowe.

_ - Myślę, że tworzeniem iluzji, a nie rzeczywistości, zajmował się wasz rząd. Stworzyliście iluzję, że jesteście prosocjalni - nie byliście. Stworzyliście iluzję, że nie kradniecie - to też nieprawda. Wytworzyliście iluzję, że zależy wam na ludziach, a absolutnie wam nie zależało _ - odpierał w swym przemówieniu ataki Smeru deputowany SaS Juraj Droba.

Według słowackich mediów doszło też do rękoczynu. Portal aktualne.sk podał, że przedstawicielka opozycyjnej Słowackiej Partii Narodowej (SNS), wiceprzewodnicząca parlamentu Anna Belousovova spoliczkowała Igora Matovicza z wchodzącego w skład SaS ruchu Zwykli Ludzie (Obyczajni Ludia). Miała to być jej odpowiedź na opublikowany przez Matovicza artykuł w tygodniku _ Bratislavsko _ o ich sporze wokół krzyżyka noszonego na szyi przez Belousovovą.

Po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu przewodniczący Rady Narodowej Richard Sulik otworzył posiedzenie. Będą to pierwsze prace ustawowe w słowackim parlamencie od czerwcowych wyborów.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: słowacja, rząd, radiczova, gabinet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz