Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowacy zbudowali mur by odgrodzić się od Romów

0
Podziel się:

Zapora w Michałowcach ma uniemożliwić poruszanie się ponad półtora tysiącom Romom.

Słowacy zbudowali mur by odgrodzić się od Romów
(PAP/Jerzy Undro)

Na osiedlu _ Wschód _ w Michałowcach na południu Słowacji ukończono budowę ponad stumetrowego muru. Ma on uniemożliwić przechodzenie przez teren osiedla do centrum miasta ponad półtora tysiącom Romom z pobliskiej osady.

Administracja osiedla twierdzi, że mur ma wyciszyć osiedle - choć w pobliżu nie ma żadnej ruchliwej szosy. Mieszkańcy, którzy sami złożyli się na mur, nie mają wątpliwości, ze chodzi o Romów.

Stumetrowy mur ma wysokość 3 metrów, kosztował 40 tysięcy euro i zdaniem mieszkańców osiedla ma uniemożliwić Romom przechodzenie na skróty do centrum Michałowiec. Mieszkańcy osiedla twierdzą, ze Romowie robili sobie z podwórek toalety, rozgrzebywali kontenery z odpadkami, szpecili ściany budynków i zaparkowane samochody napisami i kradli rzeczy z balkonów. _ To prawda, ze czujemy się teraz jak w więzieniu, ale po prostu nie dawaliśmy rady _ - twierdzą mieszkańcy bloków.

Oburzeni Romowie nazwali betonowe ogrodzenie _ murem berlińskim _. Twierdzą, ze teraz muszą okrążać całe osiedle, aby dostać się do lekarza, szkoły i sklepów. Żądają od władz miasta natychmiastowej rozbiórki muru.

Słowackie media przypominają, ze incydent w Michałowcach jest kolejnym przypadkiem dyskryminacji romskiej mniejszości na Słowacji. W 2008 roku władze 90-tysięcznego Preszowa postawiły betonowy mur, który oddzielał od reszty miasta dzielnicę Stara Tehelnia zamieszkaną przez 2 tysiące Romów. Decyzja radnych wywołała wówczas protesty w kraju i za granicą. Po kilku tygodniach mur został rozebrany.

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)