Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Somalijscy piraci przed sądem

0
Podziel się

Piraci twierdzą, że są niewinni. - To ja jestem tu ofiarą - zapewnia jeden z nich.

Somalijscy piraci przed sądem
(FaceMePLS/CC/Flickr)
bEhdCuPV

Grozi im do 12 lat więzienia. Piraci twierdzą, że są niewinni. Aresztowani zostali w zeszłym roku w Zatoce Adeńskiej, kiedy ich motorówkę zatrzymała duńska fregata.

Duńczycy przekazali ich 10 lutego 2009 roku Holandii.

_ - Nie popełniłem żadnej zbrodni, nikogo nie zaatakowałem, nic nie zrobiłem _ - twierdził 33-letni Abdirisak Abdulahi Hirsi, który jest jednym z sześciu oskarżonych o zaatakowanie w Zatoce Adeńskiej 2 stycznia ubiegłego roku tureckiego statku zarejestrowanego na Antylach Holenderskich.

bEhdCuPX

_ - To ja jestem tu ofiarą _ - zapewniał 39-letni Sajid Ala Garaar. - _ Zniszczyli moją łódź i narazili mnie na niebezpieczeństwo _.

_ - Jesteśmy ofiarami _ - twierdzi 25-letni Farah Ahmed Jusuf. _ - Narazili nas na niebezpieczeństwo i nie zastosowali się do prawa międzynarodowego, powinni zostać ukarani _.

Wkrótce po rozpoczęciu rozprawy po krótkiej naradzie sędziowie odrzucili wniosek obrony o odroczenie procesu.

Proces w Rotterdamie będzie trwać - jak się oczekuje - pięć dni, a wyrok zostanie ogłoszony w połowie czerwca.

bEhdCuQd

Piraci w 2009 roku przeprowadzili ponad 200 ataków u wybrzeży Somalii, a na całym świecie - 400.

Wielu aresztowanych w ostatnich latach podczas operacji wojskowych w Zatoce Adeńskiej trzeba było zwolnić z braku dowodów.

W Kenii zostało już osądzonych 110 piratów. W zeszły wtorek sąd w Jemenie skazał na śmierć sześciu somalijskich piratów, a sześciu innych na 10 lat wiezienia za uprowadzenie jemeńskiego tankowca i zabicie dwóch członków załogi w kwietniu zeszłego roku.

bEhdCuQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)