Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż BBC. Niemcy najbardziej pozytywnie postrzeganym krajem

0
Podziel się:

Ankietowanych z 25 krajów proszono, by ocenili 16 państw oraz Unię Europejską, odpowiadając na pytanie, czy ich wpływ na świecie jest raczej pozytywny, czy negatywny.

Sondaż BBC. Niemcy najbardziej pozytywnie postrzeganym krajem
(Tomás Fano/CC/Flickr)
bFfJwvIR

Niemcy są najbardziej pozytywnie postrzeganym krajem na świecie - wynika z tegorocznego sondażu notowań krajów (Country Ratings Poll) przeprowadzonego dla BBC. Wśród 26 tys. respondentów 59 proc. uznało, że wpływ Niemiec na świecie jest _ przeważnie pozytywny _.

Wyniki sondażu podał w nocy ze środy na czwartek portal BBC News.

Ankietowanych z 25 krajów proszono, by ocenili 16 państw oraz Unię Europejską, odpowiadając na pytanie, czy ich wpływ na świecie jest raczej pozytywny, czy negatywny.

bFfJwvIT

Niemcy zyskały od zeszłego roku 3 pkt procentowe, dzięki czemu odebrały Japonii pierwsze miejsce w rankingu. Na ostatnim miejscu, tak jak poprzednio, znalazł się Iran. 59 proc. respondentów uważa, że jego wpływ jest _ przeważnie negatywny _.

Na drugim miejscu znalazła się Kanada (55 proc. uznało jej wpływ za pozytywny), na trzecim - Wielka Brytania (również 55 proc., przy większym niż Kanada odsetku ocen negatywnych - 18 proc.). BBC wskazuje, że notowania Wielkiej Brytanii poprawiły się w związku z zeszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi w Londynie. Odnotowała ona największy skok w rankingu - o 4 pkt procentowe.

Wizerunek Chin i Indii pogorszył się na świecie. Po tym, jak przez kilka lat Chiny wznosiły się w rankingu, w tym roku znacznie straciły i uplasowały się na ósmym miejscu. To ich najniższa lokata od 2005 roku, kiedy przeprowadzono pierwszy sondaż.

Natomiast Indie po raz pierwszy zebrały nieco więcej ocen negatywnych - 35 proc. niż pozytywnych - 34 proc. Znalazły się na 12. miejscu.

bFfJwvIZ

Unia Europejska zajęła miejsce szóste. W zeszłym roku odnotowała ona znaczny spadek, w tym roku jej pozycja ustabilizowała się. 49 proc. ankietowanych oceniło jej wpływ jako _ raczej pozytywny _.

Jednak za tym wynikiem procentowym kryją się znaczne różnice w poszczególnych krajach. W Niemczech pozytywnie oceniło UE 59 proc. pytanych, aż o 14 pkt procentowych mniej niż w zeszłym roku. Również w Wlk. Brytanii popularność UE spadła, i po raz pierwszy więcej Brytyjczyków ocenia ją negatywnie (47 proc.) niż pozytywnie (42 proc.).

BBC zauważa, że wyjątkiem w proniemieckim trendzie na świecie jest dotknięta recesją Grecja. Większość Greków ocenia Niemcy negatywnie.

Sondaż przeprowadziły GlobeScan i program PIPA uniwersytetu w Maryland, metodą face-to-face i wywiadu telefonicznego, wśród losowo wybranych respondentów, głównie mieszkańców miast.

bFfJwvJa
Czytaj więcej w Money.pl
Merkel utrzyma się u władzy? Jest sondaż Kierowana przez kanclerz Angelę Merkel koalicja CDU/CSU-FDP może liczyć - według najnowszego sondażu instytutu Forsa - na utrzymanie się u władzy w Niemczech.
Na świecie lepiej, ale nie w Unii Europejskiej Popyt na stal w UE spadnie w 2013 roku o 0,5 procent, zaś na świecie wzrośnie o 2,9 procent.
Oto zalety energii atomowej. Znów jej ufamy Kontrolowana przez państwo francuska Areva zajmuje się głównie projektowaniem i budową reaktorów.
bFfJwvJu
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)