Notowania

niemcy
23.05.2013 10:03

Sondaż BBC. Niemcy najbardziej pozytywnie postrzeganym krajem

Ankietowanych z 25 krajów proszono, by ocenili 16 państw oraz Unię Europejską, odpowiadając na pytanie, czy ich wpływ na świecie jest raczej pozytywny, czy negatywny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Niemcy są najbardziej pozytywnie postrzeganym krajem na świecie - wynika z tegorocznego sondażu notowań krajów (Country Ratings Poll) przeprowadzonego dla BBC. Wśród 26 tys. respondentów 59 proc. uznało, że wpływ Niemiec na świecie jest _ przeważnie pozytywny _.

Wyniki sondażu podał w nocy ze środy na czwartek portal BBC News.

Ankietowanych z 25 krajów proszono, by ocenili 16 państw oraz Unię Europejską, odpowiadając na pytanie, czy ich wpływ na świecie jest raczej pozytywny, czy negatywny.

Niemcy zyskały od zeszłego roku 3 pkt procentowe, dzięki czemu odebrały Japonii pierwsze miejsce w rankingu. Na ostatnim miejscu, tak jak poprzednio, znalazł się Iran. 59 proc. respondentów uważa, że jego wpływ jest _ przeważnie negatywny _.

Na drugim miejscu znalazła się Kanada (55 proc. uznało jej wpływ za pozytywny), na trzecim - Wielka Brytania (również 55 proc., przy większym niż Kanada odsetku ocen negatywnych - 18 proc.). BBC wskazuje, że notowania Wielkiej Brytanii poprawiły się w związku z zeszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi w Londynie. Odnotowała ona największy skok w rankingu - o 4 pkt procentowe.

Wizerunek Chin i Indii pogorszył się na świecie. Po tym, jak przez kilka lat Chiny wznosiły się w rankingu, w tym roku znacznie straciły i uplasowały się na ósmym miejscu. To ich najniższa lokata od 2005 roku, kiedy przeprowadzono pierwszy sondaż.

Natomiast Indie po raz pierwszy zebrały nieco więcej ocen negatywnych - 35 proc. niż pozytywnych - 34 proc. Znalazły się na 12. miejscu.

Unia Europejska zajęła miejsce szóste. W zeszłym roku odnotowała ona znaczny spadek, w tym roku jej pozycja ustabilizowała się. 49 proc. ankietowanych oceniło jej wpływ jako _ raczej pozytywny _.

Jednak za tym wynikiem procentowym kryją się znaczne różnice w poszczególnych krajach. W Niemczech pozytywnie oceniło UE 59 proc. pytanych, aż o 14 pkt procentowych mniej niż w zeszłym roku. Również w Wlk. Brytanii popularność UE spadła, i po raz pierwszy więcej Brytyjczyków ocenia ją negatywnie (47 proc.) niż pozytywnie (42 proc.).

BBC zauważa, że wyjątkiem w proniemieckim trendzie na świecie jest dotknięta recesją Grecja. Większość Greków ocenia Niemcy negatywnie.

Sondaż przeprowadziły GlobeScan i program PIPA uniwersytetu w Maryland, metodą face-to-face i wywiadu telefonicznego, wśród losowo wybranych respondentów, głównie mieszkańców miast.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel utrzyma się u władzy? Jest sondaż Kierowana przez kanclerz Angelę Merkel koalicja CDU/CSU-FDP może liczyć - według najnowszego sondażu instytutu Forsa - na utrzymanie się u władzy w Niemczech.
Na świecie lepiej, ale nie w Unii Europejskiej Popyt na stal w UE spadnie w 2013 roku o 0,5 procent, zaś na świecie wzrośnie o 2,9 procent.
Oto zalety energii atomowej. Znów jej ufamy Kontrolowana przez państwo francuska Areva zajmuje się głównie projektowaniem i budową reaktorów.
Tagi: niemcy, sondaż, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz