Notowania

sondaż
19.04.2012 18:46

Sondaże partyjne. SLD idzie przebojem, PO wreszcie spokojnie

SLD idzie przebojem, a Janusz Palikot ma się o co martwić. Jedna piąta Polaków jest do wzięcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub SZAMETO/East News)

*Po raz pierwszy w tym roku przestały spadać notowania Platformy Obywatelskiej. Według sondażu CBOS, partię rządzącą popiera obecnie 29 procent badanych, czyli tyle samo, co przed miesiącem. Co z innymi ugrupowaniami? *

PO pozostaje liderem sondażu z przewagą siedmiu punktów procentowych nad Prawem i Sprawiedliwością. Poparcie dla PiS deklaruje 22 procent wyborców - o jeden punkt procentowy mniej niż w marcu.

Gdyby wybory odbywały się teraz, do parlamentu weszliby jeszcze przedstawiciele SLD oraz Ruchu Palikota. Na Sojusz zamierza głosować 9 procent ankietowanych, o punkt procentowy więcej niż przed miesiącem, a na Ruch 6 procent - spadek o 2 punkty procentowe. O trzy punkty procentowe, do 5 procent, spadło poparcie dla PSL i utrzymuje się na poziomie progu wyborczego.

Wzrost poparcia odnotowały ugrupowania znajdujące się poza parlamentem. Najlepszy dotychczasowy wynik w sondażu CBOS uzyskała Solidarna Polska. Zamiar poparcia partii Zbigniewa Ziobry deklaruje 4 procent badanych, o punkt procentowy więcej niż w marcu. 3 procent badanych zamierza głosować na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego, to wzrost o 1 punkt procentowy.

Jak zauważa CBOS największą zmianą odnotowaną w tym miesiącu jest wzrost odsetka respondentów nie rezygnujących z udziału w życiu politycznym, ale powstrzymujących się od udzielenia poparcia konkretnemu ugrupowaniu. Przeszło jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów deklaruje, że nie wie, na którą partię oddałaby swój głos (21 procent, wzrost o 4 punkty procentowe). To najwyższy odsetek niezdecydowanych wyborców od czasu wyborów.

56 procent ankietowanych deklaruje pewny udział w wyborach parlamentarnych.
Badanie przeprowadzono w dniach 12-18 kwietnia 2012 roku na liczącej 1018 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Najnowszy sondaż. Zaskakujący wynik PO Zamieszanie związane z wprowadzeniem w życie ustawy refundacyjnej, nowe fakty w sprawie katastrofy Smoleńskiej oraz spór o ACTA. Zobacz jak wpłynęły na poparcie dla partii.
Komorowski: Nadciąga tsunami _ Przywykliśmy do dobrobytu, a zagrożenie jest coraz bliżej _. Prezydent wezwał do siebie wszystkich.
Przez nich partie będą dotowane z budżetu Ruch Palikota zaproponował możliwość, odpisania od podatku 1 proc. na rzecz partii oraz likwidację subwencji z budżetu.
Tagi: sondaż, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz