Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawa Nangar Khel nie będzie zamknięta

0
Podziel się:

Były wiceminister obrony narodowej ostro krytykuje decyzję Sądu Najwyższego.

Sprawa Nangar Khel nie będzie zamknięta
(Reporter)

Dla wielu żołnierzy to _ fatalna sytuacja _ - twierdzi eurodeputowany SLD Janusz Zemke. Były wiceminister obrony narodowej jest zaskoczony wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie Nangar Khel.

Aktualizacja: 14.53

Sędziowie zdecydowali, że trzech żołnierzy zostało prawomocnie uniewinnionych, a sprawa czterech została zwrócona do ponownego rozpatrzenia. Janusz Zemke w podkreśla, że źle się stało, że nadal dla części żołnierzy sprawa Nangar Khel nie będzie zamknięta:

- _ Jest to zaskakujący wyrok dlatego, że mówimy o sprawie trudnej sprzed kilku lat. Sąd do tej pory uniewinniał wszystkich podejrzanych żołnierzy. To jest dla tych żołnierzy fatalna sytuacja, bo my mówimy o młodych ludziach z których większość chce dalej służyć w wojsku. Taki stan zawieszenia w którym oni są, to jest z ich punktu osobistego fatalny _ - twierdzi Zemke.

POSŁUCHAJ EURODEPUTOWANEGO JANUSZA ZEMKE:

Janusz Zemke przypomina, że zaraz po tragedii strona polska wypłaciła odszkodowania rodzinom zabitych Afgańczyków. Eurodeputowany dziwi się, że w Polsce ta sprawa nadal będzie rozpatrywana:

- _ Mnie w tym wszystkim najbardziej zdumiewa, że rodziny ofiar nie mają żadnych pretensji, tak samo jak władze w Afganistanie. U nas to tak sobie rozpatrujemy w zaciszu sal sądowych - _dodaje eurodeputowany.

16 sierpnia 2007 roku, wskutek ostrzału wioski Nangar Khel przez polskich żołnierzy, zginęło sześć osób cywilnych, w tym troje dzieci, a dwie zmarły w szpitalu. 1 czerwca zeszłego roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił z braku dowodów siedmiu żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo cywilów i ostrzelanie niebronionego obiektu cywilnego. Prokuratura odwołała się od tego wyroku do Sądu Najwyższego.

Podobnie decyzję Sądu Najwyższego ocenia inny wiceprzewodniczący komisji obrony Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

- _ Wolałbym, aby wszyscy żołnierze byli uniewinnieni. Natomiast dobrze, że wszystkie procedury są realizowane po kolei, bo to dobrze świadczy o państwie polskim. Liczę jednak na to, że w kolejnej odsłonie okaże się, że wszyscy nasi żołnierze są niewinni _- twierdzi Andrzej Rozenek.

- _ Ja szanuję wyroki sądów. Sprawa kilku żołnierzy wraca do ponownego rozpatrzenia. Zobaczymy jak dalej to będzie prowadzone. To jest też ważny sygnał, że w Polsce niezawisłe sądy, które od początku do końca potrafią przeanalizować dany problem, wydać wyrok, tak żeby był on rzeczywiście sprawiedliwy. Politycy z pewnością nie powinni polemizować z wyrokami _ - uważa z kolei wiceszef komisji obrony Mariusz Kamiński z Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej o wyrokach sądów w Money.pl
Stryczek dla islamistów za serię zamachów Sąd w Algierze skazał zaocznie na karę śmierci dziewięciu członków organizacji Al-Kaida w Islamskim Maghrebie.
ABW ujawni po tym szczegóły podsłuchów? Zdaniem sądu, ABW powinna udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych.
Uwięziona premier nie chce nosić drelichu Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko łamie regulamin zakładu karnego, w którym odsiaduje wyrok.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)