Notowania

strajk lekarzy
29.11.2011 10:16

Stan wyjątkowy na Słowacji. Trwa strajk lekarzy

Poprzez masowe składanie wypowiedzeń słowaccy lekarze protestują przeciw niskim zarobkom, warunkom pracy w publicznej służbie zdrowia i transformacji szpitali w spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Słowacki rząd w reakcji na masowy protest lekarzy, którzy zagrozili odejściem z pracy 1grudnia, wprowadził wczoraj stan wyjątkowy. Sytuacja dotyczy jednak tylko kilkunastu szpitali.

_ - Chcę zapewnić, że rząd swoimi decyzjami zagwarantował opiekę zdrowotną, bezzwłocznie i w nagłych przypadkach _ - powiedziała premier Iveta Radiczova po nadzwyczajnym posiedzeniu swego gabinetu. Jak tłumaczyła, stan wyjątkowy będzie obowiązywał w 15 z 96 placówek publicznej opieki zdrowotnej. Potrwa maksymalnie tydzień.

Decyzja rządu dotyczy przede wszystkim wykonywania obowiązków pracowniczych. Zakazuje ponadto strajku części personelu. W czasie stanu wyjątkowego lekarze będą musieli pracować za około 70 procent dotychczasowego wynagrodzenia.

Premier Radiczova sprecyzowała, że stan wyjątkowy wprowadzono w szpitalach w Bratysławie, Koszycach, Trnawie, Trenczynie, Żylinie, Preszowie, Bańskiej Bystrzycy, Prievidzy oraz kilku placówkach regionalnych. W tych instytucjach wypowiedzenia złożyło ponad 400 lekarzy. W całym kraju udział w proteście zadeklarowało ponad 2 tys. lekarzy.

Szefowa rządu wraz z ministrem zdrowia Ivanem Uhliarikiem dodała, że stan wyjątkowy w żaden sposób nie dotknie medyków, którzy nie złożyli wypowiedzeń umów o pracę.

Poprzez masowe składanie wypowiedzeń słowaccy lekarze protestują przeciw niskim zarobkom, warunkom pracy w publicznej służbie zdrowia i transformacji szpitali w spółki. Lekarskie związki zawodowe w piątek odrzuciły zaproponowany przez rząd kompromis i oświadczyły, iż nie zrezygnują ze swego protestu w sprawie podwyżek pensji. Premier Radiczova tym, którzy wycofają wypowiedzenia umów, zaproponowała 300 euro podwyżki. Propozycję przyjęło niewielu lekarzy.

Czytaj więcej o strajku lekarzy w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t94681.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/masowe;zwolnienia;w;sluzbie;zdrowia;na;slowacji,212,0,974804.html) Stan wyjątkowy na Słowacji? Przez lekarzy Zatrudnieni w publicznej służbie zdrowia protestują w ten sposób przeciw niskim zarobkom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stan;wyjatkowy;w;slowackich;szpitalach;zagrozone;zycie;obywateli,209,0,977873.html) Połowa lekarzy rzuca pracę. Stan wyjątkowy Od 1 grudnia dwa tysiące, to jest niemal połowa, słowackich lekarzy odchodzi z pracy. Domagają się oni podwyżek płac w granicach 800 euro - rząd proponuje 300.
Tagi: strajk lekarzy, słowacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz