Notowania

jemen
23.03.2011 12:52

Stan wyjątkowy w Jemenie, będzie wojna?

Przepisy pozwalają na zawieszenie obowiązywania konstytucji, cenzurowanie mediów i wprowadzenie zakazu manifestacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Parlament Jemenu zaakceptował wniosek o wprowadzenie na 30 dni stanu wyjątkowego, z którym wystąpił rządzący krajem od ponad 30 lat prezydent Ali Abd Allah Salah. Ustąpienia prezydenta domaga się protestująca od kilku tygodni opozycja.

Jak podkreśla agencja Associated Press zgoda parlamentu była niemal przesądzona, ponieważ partia prezydenta, Powszechny Kongres Ludowy, ma 238 z 301 miejsc w parlamencie. Za wprowadzeniem stanu wyjątkowego głosowało 164 ze 165 parlamentarzystów obecnych na sali obrad. Wszyscy deputowani opozycji, niezależni, a nawet część z partii rządzącej, zbojkotowali głosowanie.

W ostatnich dniach na stronę jemeńskiej opozycji przeszło wielu przedstawicieli armii i administracji, a nawet członków partii prezydenckiej. Stan wyjątkowy daje siłom bezpieczeństwa daleko idące uprawnienia. Przepisy przewidują też zawieszenie obowiązywania konstytucji, pozwalają na cenzurowanie mediów i wprowadzenie zakazu manifestacji.

Wczoraj Salah zaoferował, że ustąpi ze stanowiska do końca 2011 roku, ale opozycja odrzuciła jego propozycję. Po przejściu na jej stronę niektórych dowódców armii, prezydent ostrzegł, że kraj może pogrążyć się w wojnie domowej.

Salah ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego w miniony piątek w związku z antyrządowymi demonstracjami jednak wówczas nie było jasne, czy prezydent jest do tego uprawniony. Piątkowa antyprezydencka demonstracja w Sanie zakończyła się krwawym stłumieniem; ponad 50 demonstrantów zginęło.

Fala demonstracji w Jemenie została zainspirowana podobnymi wystąpieniami m.in. w Tunezji i Egipcie, które doprowadziły do ustąpienia przywódców tych krajów: Zina el-Abidina Ben Alego i Hosniego Mubaraka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t135576.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przelom;w;jemenie;wojskowi;przeciw;wladzy,80,0,797776.html) Przełom w Jemenie? Wojskowi przeciw władzy Sześćdziesięciu oficerów zdecydowało przyłączyć się do protestu przeciwko prezydentowi Alemu Abd Allahowi Salahowi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t135575.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/general;przeciw;prezydentowi;w;jemenie,207,0,797647.html) Generał przeciw prezydentowi. W Jemenie Jeden z głównych dowódców jemeńskie armii, gen. Ali Mohsen, przeszedł na stronę opozycji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t135208.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/najkrwawszy;dzien;zamieszek;w;jemenie,57,0,796473.html) Najkrwawszy dzień zamieszek w Jemenie Zginęło co najmniej 31 osób. Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do ludzi.
Tagi: jemen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz