Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stan wyjątkowy w Peru po krwawych protestach

0
Podziel się:

Co najmniej trzy osoby zginęły podczas gwałtownych starć między policją a uczestnikami protestu przeciwko planom budowy kopalni złota.

Stan wyjątkowy w Peru po krwawych protestach
(PAP/EPA)

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 21 zostało rannych wczoraj w mieście Celendin na północy Peru podczas gwałtownych starć między policją a uczestnikami protestu przeciwko planom budowy kopalni złota. Po demonstracji w okolicy wprowadzono stan wyjątkowy.

To pierwsze ofiary śmiertelne protestów, zapoczątkowanych w zeszłym roku. Według przedstawiciela lokalnych władz Miguela Castillo osoby te zginęły od ran postrzałowych. Wśród ofiar śmiertelnych jest 17-latek.

Celendin mieści się w pobliżu miejsca, w którym amerykańska firma planuje zbudować największą kopalnię w historii Peru. Według przeciwników ta opiewająca na 4,8 mld dolarów inwestycja grozi zanieczyszczeniem lokalnych źródeł wody pitnej.

Wczoraj ponad tysiąc osób obrzucało kamieniami ratusz, oskarżając burmistrza o popieranie inwestycji. Siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego i kul do rozpędzenia demonstrantów - pisze agencja AFP.

_ - Grupa protestujących, którzy sprzeciwiają się kopalni Conga, chciała przejąć kontrolę nad ratuszem w Celendin i wziąć zakładników. Policja ich odepchnęła _ - tłumaczyła przedstawicielka lokalnych władz Olga Bobadilla.

Minister sprawiedliwości Juan Jimenez powiedział, że na skutek tych wydarzeń w trzech częściach regionu Cajamarca ponownie wprowadzono stan wyjątkowy. Aby uniknąć kolejnych nadużyć, stan ten będzie obowiązywał w prowincjach Celendin, Hualgayoc i Cajamarca - wymienił.

Stan wyjątkowy w regionie Cajamarca wprowadzono w grudniu 2011 r. Pod koniec listopada 2011 r. spółka Newmont Minining Corp. z siedzibą w USA, która ma większościowy udział w kopalni, wstrzymała prace budowlane na skutek protestów okolicznej ludności.

Prezydent Ollanta Humala w zeszłym tygodniu dał zgodę na kontynuację prac budowlanych, po tym jak Newmont zobowiązała się do przestrzegania bardziej rygorystycznego planu ochrony środowiska, zalecanego przez zewnętrznych ekspertów. Zgoda prezydenta zakończyła ponad siedmiosieczny impas dotyczący przyszłości inwestycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Braknie prądu w kraju? "To nie robi wrażenia" Poseł Ruchu Jan Cedzyński podkreślał, że pracownicy spółki Enea informują o możliwej przerwie w dostawach energii elektrycznej w trakcie trwających rozgrywek Euro 2012.
Już drugi dzień okupują główny plac stolicy Demonstranci drugi dzień z rzędu protestowali przeciwko wyrokom wydanym w przeddzień w procesie, w którym sądzono byłego prezydenta Hosniego Mubaraka.
Koniec stanu wyjątkowego. Po ponad 30 latach Powiadomiły o tym egipskie władze wojskowe, które rządzą krajem od chwili odsunięcia od władzy Hosniego Mubaraka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)