Notowania

zamieszki w egipcie
19.11.2011 18:45

Starcia policji z demonstrantami w centrum

81 osób zostało rannych podczas sobotnich starć demonstrantów z policją na placu Tahrir w Kairze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

81 osób zostało rannych podczas sobotnich starć demonstrantów z policją na placu Tahrir w Kairze - podała państwowa telewizja. Do walk doszło po rozproszeniu grupy około stu koczujących tam osób, które domagały się szybszego przekazania przez wojsko władzy rządowi cywilnemu.

Koczujący rozbili namioty na placu Tahrir (po arabsku Wyzwolenia) w centrum Kairu po piątkowej demonstracji, w której wzięło udział około 50 tys. ludzi, w większości islamistów.

Po zwinięciu namiotów przez policję na plac powróciły setki demonstrantów, wdając się w walkę z policjantami. Według świadków, na których powołuje się Reuters, z obu stron rzucano kamieniami.

Funkcjonariusze użyli kul gumowych i gazu łzawiącego. Widziano też przewrócony samochód policyjny, do którego wcześniej wdarli się demonstranci.

Powołując się na dane ministerstwa zdrowia, państwowa telewizja egipska poinformowała, że w sobotnich starciach rannych zostało 81 ludzi. Według telewizji, pięć osób aresztowano.

Związana z Bractwem Muzułmańskim Partia Wolności i Sprawiedliwości potępiła w wydanym oświadczeniu _ siłowe rozproszenie okupacji Tahrir _, zaznaczając, iż _ przypomina to praktyki ministerstwa spraw wewnętrznych obalonego reżymu _.

W lutym bieżącego roku sprawujący przez blisko 30 lat autokratyczne rządy nad Egiptem prezydent Hosni Mubarak ustąpił ze stanowiska pod naciskiem masowych protestów społecznych, a władzę tymczasowo przejęła Najwyższa rada Wojskowa. Jednak wolne wybory parlamentarne, których początek wyznaczono na 28 listopada, mogą się odwlec w następstwie sporów o kształt przyszłej konstytucji. Według wojskowych, nowa ustawa zasadnicza powinna wyłączyć siły zbrojne spod kontroli parlamentu i zapewnić im decydujący głos w najważniejszych sprawach państwowych. Partie polityczne nie zgadzają się na taki model władzy.

O sytuacji w Egipcie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t191301.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/w;kairze;znow;demonstruja;nie;chca;wladzy;wojskowych,162,0,969890.html) Obalili dyktatora. Znów protestują Ponad 50 tys. osób zebrało się na placu Tahrir w Kairze, aby domagać się od rządu wojskowych przekazania władzy cywilom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t100841.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ludzie;mubaraka;wezma;udzial;w;wyborach,21,0,966421.html) Ludzie Mubaraka w wyborach. "Bóg jest wielki" Członkowie partii obalonego prezydenta Egiptu mogą kandydować - ogłosił Wyższy Sąd Administracyjny, obalając wyrok sądu niższej instancji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t180685.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pozar;na;promie;trwa;akcja;ratownicza,198,0,956870.html) Groźny pożar na promie. 1230 pasażerów Na egipskim promie wybuchł pożar wkrótce po opuszczeniu jordańskiego portu w Akabie.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, zamieszki, demonstracje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz