Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki amerykańsko-rosyjskie muszą się poprawić

0
Podziel się:

Państwa te prezentują bowiem zbyt rozbieżne stanowiska w wielu kwestiach - od praw człowieka po konflikt w Syrii.

Stosunki amerykańsko-rosyjskie muszą się poprawić
(micmol /CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Ośmiu byłych ambasadorów USA w Rosji oraz Rosji w USA wezwało do szybkich działań na rzecz poprawy stosunków między Waszyngtonem i Moskwą. Państwa te prezentują bowiem zbyt rozbieżne stanowiska w wielu kwestiach - od praw człowieka po konflikt w Syrii.

Napięcia na tym tle, które nasiliły się po ponownym objęciu urzędu prezydenta Rosji przez Władmira Putina w maju ubiegłego roku, komplikują wysiłki prezydenta USA Baracka Obamy na rzecz _ zresetowania _ stosunków dwustronnych.

_ - Uważamy za szkodliwe najnowsze pogorszenie się atmosfery w stosunkach dwustronnych oraz nasilający się trend ku skupianiu się na kwestiach, które nas dzielą _ - oświadczyło po trzydniowym spotkaniu w Moskwie ośmiu ambasadorów, z których czterech jest Amerykanami a czterech Rosjanami.

Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja konsekwentnie wetuje popierane przez USA rezolucje w sprawie Syrii, co osłabia nadzieje na rozwiązanie trwającego tam już ponad dwa lata krwawego konfliktu wewnętrznego, w którym zginęło ponad 70 tys. ludzi.

Putin oskarża Waszyngton o posługiwanie się kwestią praw człowieka w walce o wpływy geopolityczne i ostro skrytykował uchwaloną w grudniu ubiegłego roku amerykańską ustawę, która zabroniła łamiącym te prawa obywatelom Rosji wjazdu do USA i zamroziła tam ich aktywa finansowe. Rosja odpowiedziała podobnymi posunięciami, wstrzymując ponadto adoptowanie urodzonych w Rosji dzieci przez amerykańskie pary.

_ - Wprowadzone w obu krajach ustawodawstwo nie sprzyja pożądanemu rozszerzaniu kontaktów i zaangażowania między naszymi społeczeństwami. Sprawa ta domaga się pilnej uwagi _ - zaznaczyli ambasadorowie.

Wyrazili również nadzieję, że decyzja USA o zredukowaniu planów budowy tarczy antyrakietowej w Europie może złagodzić istniejące napięcia. Oba państwa _ powinny pilnie wykorzystać tę okazję do usunięcia podziałów, jakie obrona przeciwrakietowa wprowadzała w nasze stosunki przez ponad dekadę _ - zaapelowali.

Ze strony USA w moskiewskim spotkaniu uczestniczyli John Beyrle, James Collins, Jack Matlock i Thomas Pickering, a ze strony rosyjskiej Aleksandr Biessmiertnych, Jurij Dubinin, Wiktor Komplektow i Władimir Łukin.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni są przeciwni zakazowi lotów nad Syrią? Żadne z państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ nie zaproponowało dotąd formalnie takiej strefy, ale Hillary Clinton nie wyklucza i takiego rozwiązania.
Rosja ostro o wypowiedzi Clinton. Co teraz? Rosyjskie MSZ kategorycznie odrzuciło takie ujęcie problemu syryjskiego, które sugeruje, że Moskwa popiera prezydenta Baszara el-Asada.
Tajny plan w sprawie Syrii. Rosja pomoże? Ma to być rozwiązanie wzorowane na transformacji w Jemenie - poinformował _ New York Times _.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)