Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA-Wenezuela. Ameryka odpowiada na prowokację

0
Podziel się:

Relacje między Wenezuelą a USA pozostają napięte od dłuższego czasu. Poprzednik Maduro, zmarły w marcu prezydent Hugo Chavez należał do najostrzejszych krytyków polityki Stanów Zjednoczonych.

Stosunki USA-Wenezuela. Ameryka odpowiada na prowokację
(PAP/EPA)
bESiBXvp

Stany Zjednoczone nakazały wydalenie z kraju trzech wenezuelskich dyplomatów. To odpowiedź na podobny krok władz w Caracas w stosunku do pracowników tamtejszego konsulatu USA, oskarżonych o podżeganie do zamieszek, w których zginęło kilkanaście osób.

Departament Stanu w oświadczeniu poinformował, że trzej wenezuelscy dyplomaci, którzy zostali uznani za persona non grata, mają 48 godzin na opuszczenie Stanów Zjednoczonych. Konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych _ pozwala USA na uznanie za persona non grata dowolnej liczby członków misji dyplomatycznej, bez podawania przyczyny _ - powiedział anonimowy amerykański dyplomata, cytowany przez agencję AFP.

17 lutego prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nakazał wydalenie z kraju trzech amerykańskich pracowników konsularnych. Według władz w Caracas Amerykanie rekrutowali studentów do organizowania antyprezydenckich protestów w stolicy. Waszyngton nazwał te oskarżenia bezpodstawnymi.

bESiBXvr

Relacje między Wenezuelą a USA pozostają napięte od dłuższego czasu. Poprzednik Maduro, zmarły w marcu prezydent Hugo Chavez należał do najostrzejszych krytyków polityki Stanów Zjednoczonych i amerykańskiego kapitalizmu. Spór toczył się też na płaszczyźnie dyplomatycznej. Od 2010 roku oba kraje nie mają ambasadorów w swych stolicach, a są reprezentowane jedynie przez charge d'affaires.

Mimo najnowszego sporu dyplomatycznego oczekuje się, że będący od 11 miesięcy u władzy Maduro we wtorek nominuje nowego ambasadora w Waszyngtonie, by wznowić relacje oraz zwalczać wymierzoną w niego propagandę - pisze agencja Reutera.

W wyniku studenckich protestów, do których od trzech tygodni dochodzi w Wenezueli, zginęło co najmniej 13 osób, 150 zostało rannych, a ponad 500 zostało zatrzymanych. Studenci domagają się dymisji Maduro i obciążają jego administrację odpowiedzialnością za trudności gospodarcze i nasilenie się przestępczości. Podkreślają, że polityka rządu doprowadziła do braków zaopatrzeniowych i ponad 50-procentowej inflacji, mimo ogromnych zasobów ropy naftowej.

Czytaj więcej w Money.pl

bESiBXvx
bESiBXvS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)