Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strzelanina w Wisconsin. Siedmiu zabitych, w tym napastnik

0
Podziel się:

Sprawca został zastrzelony w trakcie wymiany ognia z siłami bezpieczeństwa. Ranny został także funkcjonariusz policji, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Strzelanina w Wisconsin. Siedmiu zabitych, w tym napastnik
(PAP/EPA)

Co najmniej 7 osób zginęło i kilkakrotnie więcej zostało rannych w wyniku strzelaniny w świątyni Sikhów w Oak Creek, na przedmieściach Milwaukee w stanie Wisconsin, w niedzielę rano czasu USA. Wśród zabitych jest sprawca masakry, zastrzelony przez policjanta.

Aktualizacja godz. 0.38

Nie są na razie jasne motywy zabójcy, którego opisuje się jako białego mężczyznę w wieku ponad 30 lat. Według początkowych doniesień sprawców mogło być kilku, ale policja je zdementowała.

Jak relacjonują świadkowie, około godz. 10 rano (czasu lokalnego) morderca strzelił najpierw do stojącego pod świątynią kapłana, a potem wszedł do środka i zaczął strzelać do zgromadzonych tam kilkuset osób.

Policję zaalarmowali przez telefony komórkowe ludzie zebrani w świątyni, którym udało się ukryć przez napastnikiem. Postrzelił on m.in. przywódcę kultu, Satwanta Kalekę.

Po przybyciu na miejsce masakry policjanci weszli do świątyni i jeden z nich zastrzelił sprawcę. W wymianie ognia sam został ciężko ranny i przebywa w szpitalu.

Władze podejrzewają, że zabójca kierował się nienawiścią do Sikhów, religii, która ma na całym świecie 27 milionów wyznawców, najwięcej w Indiach. W USA mieszka ich około 500 000.

Sikhizm, religia powstała w Indiach na przełomie XV i XVI wieku, łączy monoteizm islamu z zasadniczymi doktrynami hinduizmu.

Po zamachu terrorystycznym na USA 11 września 2001 r. Sikhowie stali się obiektem ataków ze strony Amerykanów, którzy brali ich za muzułmanów. Sikhowie noszą turbany i zapuszczają brody, podobnie jak niektórzy wyznawcy islamu.

Do masakry w Oak Creek doszło w dwa tygodnie po podobnie tragicznej w skutkach strzelaninie w Aurora w stanie Colorado. 24-letni były student neurologii imieniem James Holmes zastrzelił tam 12 osób.

Po incydencie tym w USA rozgorzała na nowo debata o łatwej dostępności broni palnej w tym kraju. Holmes nie miał żadnych trudności z jej nabycie, chociaż leczył się na schorzenia psychiczne.

Prezydent USA Barack Obama wyraził głęboki smutek po ataku na sikhijską świątynię. Obiecał, że jego administracja zapewni wszelkie wsparcie w celu wyjaśnienia przyczyn masakry.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama po masakrze chce kontroli broni Po raz pierwszy od masakry w Aurorze, gdzie w piątek szaleniec zastrzelił w kinie 12 osób, prezydent opowiedział się za restrykcjami w dostępie do broni.
Napisał do psychiatry, że będzie zabijał. Zignorowali go? Sprawca strzelaniny z Denver przesłał wcześniej notes z planami masakry. Nikt go nie otworzył.
Populistyczny ruch Obamy przed wyborami Zdaniem agencji AP prezydent USA chce odwrócić uwagę wyborców od wysokiego bezrobocia i trudnej sytuacji gospodarczej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)