Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Studenci wracają na uczelnie. Ostatni taki rok akademicki

0
Podziel się

Od przyszłego roku studiowanie będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Studenci wracają na uczelnie. Ostatni taki rok akademicki
(kprm.gov.pl)
bEisFCiJ

Od przyszłego roku - jak zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka - studiowanie będzie wyglądać zupełnie inaczej._ _

_ - Stawiamy na większą autonomię uczelni _ - powiedziała Kudrycka w radiowych Sygnałach Dnia. Zmiany dotyczące funkcjonowania uczelni wyższych zapisano w ustawie, która czeka obecnie tylko na podpis prezydenta.

POSŁUCHAJ MINISTER KUDRYCKIEJ:

Minister Kudrycka zapowiedziała również, że jej resort chce spowodować, żeby szkoły zaczęły rozsądniej gospodarować pieniędzmi, które dostają z budżetu państwa.

bEisFCiL

Ministerstwo nauki pracuje też nad programami, które pozwolą uchronić uczelnie przed bankructwem. Barbara Kudrycka powiedziała, że najpierw zagrożona uczelnia będzie wprowadzać program naprawczy - a jeśli to się nie uda - wtedy do akcji będzie wkraczał resort. Minister szkolnictwa wyższego będzie w takiej sytuacji wysyłał swojego przedstawiciela na stanowisko rektora. Ten z kolei będzie musiał przywrócić równowagę finansową szkoły.

Studenci skorzystają już w tym roku

Zdaniem Barbary Kudryckiej największa zmianą dla studentów w nadchodzącym roku akademickim będą większe zniżki na przejazdy komunikacją publiczną. Od 1 stycznia 2011 roku zniżka wzrośnie z 37 do 51 procent. Minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedziała, że w budżecie znalazły się też pieniądze dla najbiedniejszych studentów, którzy chcieliby ubiegać się o kredyt studencki.

Na 456 uczelniach w Polsce naukę rozpocznie w tym roku akademickim ponad 1,9 miliona studentów.
Jeżeli dochód na jednego członka rodziny jest w przedziale 600-1000 złotych, wtedy Bank Gospodarstwa Krajowego poręczy ten kredyt w 70 procentach. Każdy student, który otrzyma kredyt studencki przez okres nauki będzie otrzymywać miesięcznie 600 złotych. Spłatę pożyczki rozpoczyna 2 lata po zakończeniu studiów.

bEisFCiR

Dla naukowców ważną zmianą jest uruchomienie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Minister Kudrycka powiedziała, że na ten cel docelowo zostanie wydanych około 70 milionów złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t110811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiecej;pieniedzy;dla;silniejszych;rusza;reforma;nauki,163,0,684451.html) Więcej pieniędzy dla silniejszych. Rusza reforma nauki Kudryca: Walka o dofinansowanie pomoże w konsolidacji lub likwidacji słabszych uczelni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t96163.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stare;znizki;na;kolej;dla;studentow;juz;od;stycznia,192,0,678336.html) Stare zniżki na kolej dla studentów już od stycznia Rząd wprowadzi 49-procentową zniżkę na przejazdy koleją zamiast obecnej 37-procentowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t80883.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/co;szosty;student;ma;kredyt;bedzie;ich;wiecej,44,0,677420.html) Co szósty student ma kredyt, będzie ich więcej Od 2011 za przejazd pociągiem żacy zapłacą mniej. Mimo to tanie studia w Polsce to fikcja.
bEisFCjm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)