Notowania

zamieszki w syrii
06.05.2011 16:32

Syria: W demonstracjach zginęło 21 osób

Demonstracje przeciwko reżimowi prezydenta Baszara al-Asada odbyły się w wielu miastach kraju, w tym w Damaszku i jego okolicach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Roosewelt Pinheiro/Abr/CC/Wikipedia)

aktualizacja godz. 19:25

Co najmniej 21 osób zginęło w Syrii w protestach przeciwko reżimowi prezydenta Baszara al-Asada. Demonstracje, które trwają od siedmiu tygodni, odbyły się w tym dniu w wielu miastach, w tym w Damaszku i jego okolicach. Wcześniejszy bilans mówił o 6 zabitych.

**W Hims, na zachodzie kraju, trzecim co do wielkości mieście Syrii, siły bezpieczeństwa zabiły 15 demonstrantów, a w Hamie sześciu - poinformował działacz na rzecz praw człowieka Ammar Kurabi. W centrum Hims stoją czołgi armii syryjskiej.

Kurabi, który rozmawiał z agencją Reutera przez telefon z Egiptu, kieruje Krajową Organizacją na rzecz Praw Człowieka w Syrii.

Przez nadmorskie miasto Banias przeszło ponad pięć tysięcy ludzi z gałązkami oliwnymi i flagami państwowymi.

W Darze na południu kraju, gdzie armia ogłosiła w czwartek koniec 11-dniowej operacji wojskowej, świadkowie twierdzili w piątek, że oddziały rządowe uprzedzały na ulicach miasta potencjalnych demonstrantów o sankcjach wynikających z udziału w zaplanowanych na ten dzień protestach.

_ Na każdym rogu ulicy stoi czołg. Nie ma możliwości przeprowadzenia dzisiaj demonstracji. Oznaczałaby ona więcej zabitych. Dara chce odpocząć. Nie chcemy więcej zabijania _ - powiedział w rozmowie telefonicznej z Reuterem jeden z mieszkańców miasta.

Do Dary usiłowały dostać się tysiące demonstrujących wieśniaków, lecz utknęli oni w pobliskiej miejscowości Tafas. Protestujący, którzy zgromadzili się na placu w pobliżu meczetu, nieśli ze sobą transparenty z jednym słowem: _ Odejdź _.

Czołgi rozmieszczono też w dzielnicy Damaszku Barzeh, gdzie działacze opozycji nawoływali do protestów.

W stolicy podczas prodemokratycznej demonstracji w historycznej dzielnicy Midan zatrzymano dysydenta i byłego deputowanego Riada Seifa - powiedziała Reuterowi córka działacza. _ - Mój ojciec został wepchnięty do autobusu wraz z innymi protestującymi, których zatrzymano podczas demonstracji _ - oświadczyła Dżumana Seif.

64-letni Seif ma raka prostaty. Spędził w sumie w więzieniach osiem lat jako więzień polityczny pod zarzutem _ osłabiania morale narodowego _. Jest to oskarżenie stosowane regularnie przez syryjskie władze wobec opozycji i osób niezależnych, krytycznie nastawionych do autokratycznych rządów w kraju.

Ulicami miejscowości Sakba, na wschodnich obrzeżach Damaszku, przeszło w piątek ok. 2 tys. osób, domagając się uwolnienia setek ludzi zatrzymanych w ostatnich dniach przez siły bezpieczeństwa - poinformowali świadkowie.

_ Naród chce obalenia reżimu _ - wykrzykiwali uczestnicy protestu.

Według świadka, niektórzy demonstrujący próbowali dostać się do centrum Damaszku, oddalonego o sześć kilometrów od Sakby. Jednak siły bezpieczeństwa uniemożliwiły im to, blokując drogi.

W mieście Al-Tall siły bezpieczeństwa strzelały w piątek do protestujących.

Minister spraw wewnętrznych zaapelował w piątek do Syryjczyków, aby _ powstrzymali się od demonstracji _.

Sekretarz generalny ONZ Ban Kin Mun poinformował, że władze syryjskie zgodziły się, aby ekipy tej organizacji sprawdziły sytuację humanitarną na miejscu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t136135.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syryjscy;studenci;zadaja;swobod;politycznych,71,0,811847.html) Syryjscy studenci żądają swobód politycznych Ok. 500 studentów protestowało w środę w mieście Halab, na północnym zachodzie Syrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t138443.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bruksela;grozi;syrii;sankcjami;za;strzelanie;do;ludzi,96,0,820576.html) Bruksela grozi Syrii sankcjami. Za strzelanie do ludzi Możliwe jest zamrożenie aktywów oraz ograniczenia wizowe dla członków reżimu. Unia może też wstrzymać pomoc dla tego kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t138152.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pieszy;exodus;syryjczykow;do;libanu,6,0,819718.html) Pieszy exodus Syryjczyków do Libanu Z Syrii uciekają głównie kobiety i dzieci. Około 700 osób przekroczyło granicę, żeby schronić się u krewnych w Libanie.
Tagi: zamieszki w syrii, demonstracje, syria, zamieszki, afryka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz