Notowania

wojna domowa w syrii
09.04.2013 23:45

Syryjska organizacja opozycyjna oskarża grupę rebeliancką o tortury

Popierające opozycję walczącą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada (na zdjęciu) Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka oskarżyło dzisiaj batalion rebeliantów o torturowanie cywilów i wyłudzanie od nich pieniędzy w Aleppo na północy Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Popierające opozycję walczącą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada (na zdjęciu) Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka oskarżyło dzisiaj batalion rebeliantów o torturowanie cywilów i wyłudzanie od nich pieniędzy w Aleppo na północy Syrii.

Jak pisze agencja Reutera, tortury, porwania i egzekucje stały się codziennością w pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Obserwatorium poinformowało jednak, że po zgromadzeniu wielu zeznań świadków czuło się zmuszone, by winą za częste zatrzymania i tortury obarczyć m.in. Batalion Męczenników Badr, który wchodzi w skład Brygady Wolnych Syryjczyków (Ahrar Surija).

_ - Niestety tego typu incydenty są coraz częstsze po obu stronach. Wiele z tych osób to cywile, nie bojownicy _ - powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. Wysłał on agencji Reutera zdjęcia rannego mężczyzny, który twierdzi, że przez trzy dni był torturowany przez rebeliantów z Batalionu Męczenników Badr.

Inni mieszkańcy Aleppo, na których zeznania powołuje się Obserwatorium, utrzymują, że batalion ten zmuszał ich oraz uchodźców do płacenia haraczy. Obserwatorium ma siedzibę w Wielkiej Brytanii. Informacje z Syrii pochodzą od siatki informatorów tej organizacji, którzy przebywają w terenie.

Syryjski konflikt rozpoczął się w marcu 2011 roku od antyrządowych protestów, które przerodziły się w wojnę domową z udziałem setek ugrupowań rebelianckich. Dotychczas w jej wyniku zginęło ponad 70 tys. ludzi.

Choć według ONZ zarówno siły rządowe, jak i rebelianci łamią prawa człowieka, organizacji udało się udokumentować więcej takich przypadków po stronie sił prezydenta Asada.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym kraju prawa człowieka nie istnieją Wysoka komisarz ONZ do spraw uchodźców Navi Pillay oświadczyła dzisiaj, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie stanęła na wysokości zdania w kwestii Syrii.
Rozstrzelali 17 osób."To zbrodania wojenna" Obrońcy praw człowieka i opozycjoniści udokumentowali nowe przykłady zbrodni wojennych w Syrii popełnionych przez obie strony konfliktu.
Znaleźli ciała 30 ofiar. Ze śladami tortur Wczoraj w całej Syrii zginęło 160 osób, w tym 78 cywili, 41 żołnierzy i 41 powstańców. Od początku konfliktu zginęło tam ponad 45 tys. ludzi.
Tagi: wojna domowa w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz