Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

System Informacyjny Schengen II najwcześniej w 2013 roku

0
Podziel się:

Twórcy nie przewidzieli, że nowe kraje będą wysyłać tyle danych.

System Informacyjny Schengen II najwcześniej w 2013 roku
(PAP/Darek Delmanowicz)

*Budowany od lat tak zwany SIS II ma ogromne opóźnienia i kosztował już około 55 mln euro. *

Początkowo Unia zakładała, że będzie gotowy w 2007 roku, jeszcze przed wejściem Polski do strefy Schengen, potem termin został przesunięty na 2009 rok. Teraz, po ostatniej próbie działania, urzędnicy jako nową orientacyjną datę pierwszy kwartał 2013 roku.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE na posiedzeniu w kwietniu zdecydowali, że mimo opóźnień i problemów technicznych SIS II będzie rozwijany. Decyzję tę podjęli po ostatniej próbie działania tworzonego SIS II, którą eksperci z większości państw UE uznali za udaną.

Tylko trzy kraje były przeciwnego zdania: Niemcy, Francja i Austria. Podjęto decyzję, że system będzie kontynuowany, ale musi mieć zdecydowanie większą pojemność, bo _ nie doszacowano udziału nowych państw członkowskich _. Następny decydujący test systemu ma odbyć się w 2012 roku.

Początkowo specjaliści szacowali pojemność SIS II na około 22 mln przesyłanych danych. Tymczasem okazało się, że nie doszacowano nowych krajów członkowskich, które od wejścia do Schengen w 2007 roku wysyłają bardzo dużo informacji w obecnym SIS I. _ - To nie jest zarzut, ale raczej komplement dla nich _ - zastrzegł ekspert.

Okazało się, że wraz z nowymi krajami potrzebny jest system o pojemności wystarczającej na 70 mln danych. A ponieważ należy uwzględnić margines na kolejne rozszerzenia Schengen, system będzie budowany na 100 mln przesyłanych danych.

Eksperci podkreślają też, że SIS II to przedsięwzięcie pionierskie, największy projekt informatyczny w historii UE i dlatego opóźnienia są nie do uniknięcia.

Polska już w 2009 roku deklarowała gotowość wdrożenia SIS II, o czym zapewniał m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Drożdż.

System Informacyjny Schengen

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)