Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Syrii. Asad nie zamierza oddać władzy

0
Podziel się:

- Kwestia ta nie podlega dyskusji - podkreślił Baszar el-Asad, cytowany przez agencję Interfax na kilka dni przed rozpoczęciem konferencji pokojowej w sprawie Syrii.

Na zdj. Baszar el-Asad
Na zdj. Baszar el-Asad (AP/Fotolink/East News)

- _ Kwestia ta nie podlega dyskusji _ - podkreślił Baszar el-Asad, cytowany przez agencję Interfax na kilka dni przed rozpoczęciem konferencji pokojowej w sprawie Syrii.

_ Jeśli byśmy chcieli się poddać, zrobilibyśmy to na początku. Stoimy na straży naszej ojczyzny. Ta kwestia nie podlega dyskusji _ - powiedział Asad podczas spotkania z rosyjskimi deputowanymi w Damaszku. Dodał, że _ tylko naród syryjski może decydować, kto powinien brać udział w wyborach _.

Jak pisze agencja Reutera, wypowiedzi Asada unaoczniają różnice między uczestnikami rozpoczynającej się w środę w Montreux konferencji pokojowej Genewa 2. Rozmowy w Szwajcarii mają utorować drogę do zakończenia blisko trzyletniego krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.

ONZ ma nadzieję, że konferencja doprowadzi do przemian politycznych w kraju. Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w piątek, że w przyszłych władzach Syrii nie ma miejsca dla Asada.

Z kolei syryjskie władze, w ubiegłotygodniowym liście do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, podkreśliły, że podczas rozmów będą się koncentrowały na walce z _ terroryzmem _. W sobotę główna organizacja syryjskiej opozycji na uchodźstwie, Syryjska Koalicja Narodowa, postanowiła, że weźmie udział w konferencji w Montreux. Zadowolenie wyraził Zachód, który wcześniej wywierał presję na Koalicję, by podjęła taką decyzję.

Szef Koalicji Ahmad Dżarba powiedział w sobotę w Stambule, że _ jedynym celem _ szwajcarskich negocjacji _ jest spełnienie żądań rewolucji i odebranie rzeźnikowi Asadowi jego wszystkich uprawnień _.

Wielu syryjskich opozycjonistów wzbraniało się przed zgodą na udział w negocjacjach wskazując, iż szanse na jakikolwiek pozytywny wynik rozmów są niewielkie, a zasiadanie przy jednym stole z funkcjonariuszami reżimu Asada może ostatecznie podkopać polityczną wiarygodność Koalicji u Syryjczyków.

Czytaj więcej w Money.pl
Dotarła pierwsza od września pomoc od ONZ W ciągu trzech ostatnich miesięcy w obozie z głodu lub braku opieki medycznej zmarło 40 osób.
Syryjskie kobiety chcą uczestniczyć w Genewie Grupa syryjskich kobiet zwróciła się o pozwolenie do specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdara Brahimiego.
Syria: 500 ofiar walk na północy kraju Informacje dotyczą walk, które od tygodnia trwają na północy kraju w prowincjach kontrolowanych przez przeciwników władz w Damaszku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)