Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef NATO wzywa Gruzję do większych reform

0
Podziel się:

Anders Fogh Rasmussen nawołuje Gruzję do zintensyfikowania reform.

Szef NATO wzywa Gruzję do większych reform
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Przebywający z wizytą w Tbilisi sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wezwał władze Gruzji do zintensyfikowania reform w sferze polityki i wojskowości w celu integracji z Sojuszem Północnoatlantyckim.

_ - Nowe reformy będą gwarancją integracji _ - oświadczył Rasmussen na spotkaniu z dziennikarzami w gruzińskiej stolicy.

W 2008 r. na szczycie NATO w Bukareszcie przywódcy Sojuszu ocenili, że zarówno Gruzja, jak i Ukraina mogłyby stać się członkami NATO, że ich przyszłość jest w Sojuszu Północnoatlantyckim, co wywołało silny sprzeciw Rosji. Moskwa postrzega bowiem rozszerzanie się NATO na wschód jako zagrożenie dla swego bezpieczeństwa.

_ - Od czasu szczytu bukareszteńskiego Gruzja bardzo zbliżyła się do NATO, lecz wciąż jest dużo do zrobienia w wielu dziedzinach _ - ocenił Rasmussen. Zwrócił uwagę, że wśród krajów nienależących do NATO Gruzja ma w Afganistanie drugi co do wielkości kontyngent - liczący ponad 900 żołnierzy.

Gorącym orędownikiem wstąpienia Gruzji do NATO jest prozachodni prezydent tego niewielkiego kaukaskiego kraju Micheil Saakaszwili, czym - jak zauważa agencja AFP - poważnie irytuje Kreml.

Pięciodniowa wojna w sierpniu 2008 roku pozbawiła rząd w Tbilisi kontroli nad dwoma formalnie gruzińskimi terytoriami - Abchazją i Osetią Południową, które Moskwa rychło uznała za samodzielne państwa. Stosunki dyplomatyczne między Rosją i Gruzją, zerwane w okresie wojny, nie zostały przywrócone do dziś.

Czytaj więcej o stosunku Rosji do NATO i Gruzji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t83732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;niepokoja;nas;plany;nato,30,0,818974.html) Putin: Niepokoją nas plany NATO Premier Rosji skrytykował plany rozszerzenia sojuszu o Gruzję i Ukrainę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t149163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;coraz;blizej;swiatowej;organizacji;handlu,249,0,957433.html) "To zwycięstwo Gruzji" w negocjacjach z Rosją Moskwa i Tbilisi nie wznowiły do dziś stosunków dyplomatycznych, lecz w ubiegłym tygodniu Gruzja zaakceptowała propozycję Szwajcarii, mediującej w rozmowach między obu krajami na temat przystąpienia Rosji do WTO.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)