Notowania

międzynarodowy
20.02.2009 06:12

Szykuje się druga tura narodowych bankrutów

MFW: w najbliższym czasie kolejne kraje będą potrzebować finansowej pomocy świata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Członkowie Międzynarodowego Funduszu Walutowego są pewni, że wkrótce światowa pomoc będzie potrzebna kolejnym krajom.

Takie przekonanie w imieniu MFW wyraził jego szef Dominique Strauss-Kahn. Przypomniał, że w zeszłym roku Islandia, Węgry i Ukraina były zmuszone sięgać po wsparcie bogatszych krajów. Teraz razem z innymi członkami funduszu spodziewa się, że kolejne kraje odezwą się po taką pomoc - donosi BBC. Prezes MFW nie chciał jednak zdradzić, które państwa ma na myśli.

W odpowiedzi na jego słowa, Niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck zapowiedział, że Niemcy rozważą udzielenie takiego wsparcia gospodarkom mniejszych krajów - jeśli, oczywiście, zajdzie potrzeba. Podkreślił też, że cała Unia będzie współdziałać w czasie kryzysu i nie ma mowy, by rozpadła się strefa euro - a takie głosy słychać wśród niektórych ekonomistów.

Dziennikarze BBC jako dowód na wartość euro przytaczają słowa polskiego ministra finansów. Jacek Rostowski powiedział w parlamencie, że zabezpieczenie publicznych finansów i szybkie przyjęcie euro, to najlepszy sposób na uchronienie naszej gospodarki.

Przywołują też jednak słowa Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, który twierdzi, że Polska nie jest gotowa, by zacząć starania o euro. A to dlatego, że od początku roku złoty stracił do tej waluty aż 12 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Debata o kryzysie. Rostowski wściekły ]( http://news.money.pl/artykul/debata;o;kryzysie;rostowski;wsciekly;na;kaczynskiego,59,0,428603.html )
* [ Przemysł ma kłopoty, a rząd zwleka ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przemysl;ma;klopoty;a;rzad;zwleka,254,0,428798.html )
* [ Złoty i giełda odbiły od dna ]( http://news.money.pl/artykul/zloty;i;gielda;odbily;od;dna,235,0,428523.html )
Tagi: międzynarodowy, fundusz, walutowy, kryzys, gospodarki, kraje, narody, bankructwo, węgry, islandia, ukraina, polska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz